The frequency of femoroacetabular impingement syndrome in young patients complaining from hip or groin pain
Kalça ağrısı olan genç hastalarda femoroacetabular impingement sıklığı araştırılması
- Tez No: 336398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KANTARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç : Bu çalışmanın amacı , kalça ağrısı nedeniyle kalça grafisi çekilmesi istemi ile kliniğimize başvuran genc hastalarda , femoroacetabular impingement sıklığının araştırılmasıydı.Materyal ve Yöntem : 200 kalça grafisi üç ay süre ile toplandı ve prospektif olarak analiz edildi , kalça ağrısı olan her hastaya anteroposterior kalça grafisi çektirildi ve radyolojic belirtilerine göre femoroacetabular impingement sendrumu araştırıldı.Sonuç : 190 hasta , çalışma kriterlerine uygun olarak çalışmaya dahil edildi , 20 hastada FAİ bulundu (10.5%) , bunlardan, 15 hastada cam tipi femoroacetabular impingement belirtileri bulundu(7.9%) , 4 hastada picer tipi femoroacetabular impingement belirtileri bulundu(2.1%) , ve 1 hastada mixed femoroacetabular impingement belirtileri bulundu .Degenerative artrit femoroacetabular impingemente sekonder olarak 6 vakada bulundu(çalışma grubunun 3.1% ü ; femoroacetabular impingement hastalarının 30% u).Ayrıca 16 vakada osteoartrit , 11 vakada inflamatory artrit , 8 vakada doğumsal kalça displazisi , ve bir vakada aneurysmal kemik kisti bulundu.Sonuç olarak femoroacetabular impingement klinik ve radyolojic olarak 2 tipe ayrılır ? pincer ve cam ? kalça ağrısı olan genc ve aktif hastaları tutma eğilimi gösterir. Osteoartritin genc yaşlarda gelişimi bu durumun ciddiyetini gösterir. Femoroacetabular impingement belirtileri ortaya çıktığında,ileri klinik ve radyolojik çalışma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose : The purpose of our study was to evaluate the plain radiograph in the identification of femoral & acetabular pathologies in young patients suffering from hip or groin pain to assess the frequency of feomoroacetabular impingement syndrome in these patients.Material & Method : A total of 200 plain radiographs of the hip were collected over a three month period and analysed prospectively, a history of hip or groin pain was present in all cases, an anteroposterior view of plain pelvic radiograph has been taken for each patient and the radiological signs for the femoroacetabular impingement syndrome has been evaluated.Results : 190 patients fulfilled the study criteria and were eventually included in the study. Twenty patients were found to have FAI (10.5%). Of these patients 15 had signs of cam type femoroacetaular impingement (7.9%), 4 had signs of pincer type impingement (2.1%), and 1 (0.5%) had signs of mixed femoroacetabular impingement on radiographs. Fourteen of the cases were males and only 1 case was female. Degenerativbe arthririts secondary to FAI were seen in 6 cases (3.1 % of total study group; 30 % of patients with FAI).Findings other than FAI were osteoarthrirtis (16 cases), inflammatory arthritis (11 cases), congenital hip dysplasia (8 cases), and aneurysmal bone cyst (1 case).Conclusion : In conclusion, two main forms of femoroacetabular impingement?pincer and cam?occur in young active individuals presenting with hip pain and the development of osteoarthritis at an early age makes this condition essential. Further clinical and radiological work-up is necessary when findings suggestive of FAI are present.