Koroner anjiyografi/anjiyoplasti uygulanan hastalarda kontrast nefropati gelişme eğilimini göstermede kullanılan MDRD ve Cockroft-Gault denklemlerinin karşılaştırılması
Comparision of MDRD and Cockcroft-Gault equations in coronary angiography or angioplasty performed patients for detecting the development of contrast induced nephropathy
  1. Tez No: 336401
  2. Yazar: YUSUP ATAEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
GİRİŞ: Kontrast nefropatisi hastane içi akut böbrek yetmezliğinin en sık 3. nedenidir. Amacımız koroner anjiyografi ve/veya perkütan koroner girişim yapılan hastalarda kontrast nefropati gelişme eğilimini göstermede kullanılan Cocckroft ? Gault ve Modification of Diet in Renal Disease ( MDRD ) denklemlerinin karşılaştırılmasıdır.METOD : İsanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji ABD'da Ekim 2009 ve Aralık 2009 tarihleri arasında koroner anjiyografi ve/veya perkütan koroner girişim yapılan 55 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların tümünün glomerül filtrasyon hızları işlem öncesi ve sonrası hem Cocckroft ? Gault hem de MDRD denklemleri ile değerlendirildi. Ayrıca işlem öncesi ve sonrası sistatin C düzeylerine de bakıldı ve sistatin C düzeylerindeki değişim her iki denklemin karşılaştırılmasında esas alındı.SONUÇLAR : Hastalar sırası ile MDRD ve Cockroft Gault denklemleri esas alınarak GFR düzeylerine göre sınıflandırıldığında % 50.9'a % 41.8 oranında ( P .05 ) oranında ciddi düzeyde böbrek işlev bozukluğu tespit edildi. Ne zaman ki hastalar yaş, cinsiyet ve vücut ağırlıklarına göre sınıflandırıldığında denklemler arası fark daha da belirginleşti. Kadın, yaşlı ve düşük vücut ağırlığı söz konusu olduğunda Cockcroft ? Gault denklemi ile ölçülen GFR değerleri daha da düşük bulundu. İstatistiksel olarak bakıldığında MDRD denklemi sonuçları Cockcroft ? Gault denklemi sonuçlarına göre sistatin C düzeyindeki değişim ile daha çok ilişkili bulundu ancak bu istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.TARTIŞMA : Koroner anjiyografi ve/veya perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda kontrast nefropati gelişme eğilimini göstermede MDRD denklemi Cockcroft ? Gault denklemine oranla daha doğru sonuç vermekte ancak bu istatistiksel olarak anlamlılık ifade etmemektedir. Bu durumun her iki denklemdeki farklı katsayı ve değişkenlerden kaynaklandığına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Contrast medium induced nephropathy is the third cause of in-hospital acute renal failure . The aim was to examine whether the Modification of Diet in Renal Disease (MDRD) or the Cockcroft-Gault (CG) formula is better at predicting development of contrast medium induced nephropathy in coronary angiography or percutaneous coronary interventions performed patients.METHODS: Coronary angiography or percutaneous coronary interventions performed patients entered in a Division of Cardiology of Istanbul University Cerrahpasa School of Medicine between October 2009 and December 2009 with glomerular filtration rate (eGFR) estimated by both the MDRD and CG formula (N = 57) were analyzed. Additionally we were analyzed serum cystatin C levels before and after the procedures and changes on the level of serum cystatin C is accepted the basic criteria for comparing both equations.RESULTS: MDRD classified a larger proportion of patients as having at least a moderate (50.9% vs 41.8%, P < .05) or at least a severe renal dysfunction (12.7 % vs 14.5%, P > .05) compared with the Cockcroft-Gault. The largest difference between the estimations was seen when patients were divided according to gender, age, and weight, where CG estimated a lower GFR in women, the elderly, and those with low body weight. In a statistically analysis, MDRD alterations had a stronger association with a cyctatin C alterations than Cockcroft-Gault but it is not a statistically significant .CONCLUSION: MDRD study equation is better than the Cockcroft-Gault equation at predicting development of contrast induced nephropathy after a coronary angiography or percutaneous coronary intervention procedure but it is not a statistically significant. This is mainly explained by differences in the coefficients and variables included in the GFR equations.