Septoplasti sonrası akustik rinometri ve rinomanometri ile birlikte hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation patients after septoplasty with acoustic rhinometry and rhinomanometry
  1. Tez No: 336411
  2. Yazar: YUSİF HACIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖKTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Septoplasti sonrası akustik rinometri ve rinomanometri ile birlikte hasta memnuniyetinin değerlendirildiği çalışmamıza 43 hasta dahil edilmiştir. 35'si erkek, 8'sı bayan olan 26 hastanın ortalama yaşı 24,45 idi. Hastaların hiç birisinde önceden uygulanan nazal cerrahi, septum perforasyonu veya komorbid hastalık yoktu. 43 hastanın cerrahi müdahale öncesinde, burun tıkanıklığı şikayeti vardı. Cerrahi girisim öncesinde ve sonrasında her hastaya burun tıkanıklığı şikayetlerini, subjektif bir skala üzerine işaretlemeleri istenmiş ve burun tıkanıklığı şikayetlerinin değerlendirme ölçeği (BTDŞÖ) oluşturulmuştur. Cerrahi öncesinde ve sonrasında burun tıkanıklığının objektif olarak değerlendirilmesi amacıyla akustik rinometri (AR) ve rinomanometri (RMM) testleri uygulanmıştır. Akustik rinometride nostrilden 2,2 ve 5,4 cm uzaklıklardaki kesit alanları (Ortalama kesit alanı [MCA]1 ve 2) ve hacimler (VOL1 ve 2) değerlendirilmiştir. Rinomanometride de sağ ve sol nazal havayolu dirençleri bulundu. Preoperatif ve postoperatif ortalama nazal havayolu dirençleri hesaplandı ve bu değerler karşılaştırıldı. Cerrahiden 6 ay sonra ortalama BTŞDÖ değerleri olarak azalmış bulunmuştur. Akustik rinometride ve rinomanometride elde edilen ortalama değerleri her iki nazal kavitede de anlamlı değişim göstermemiştir. Çalışmamızın AR ve RMM sonuçlarına göre hafif ve orta dereceli septal deviasyonlara yapılan septoplasti ameliyatı öncesi ve sonrası değerlerde anlamlı bir fark saptanmaması cerrahi işlem planlanması ve cerrahinin başarısının değerlendirilmesinde tek başına kullanılacak AR ve RMM'nin yeterli bir test olmadığını göstermektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir nazal cerrahi sonrası cerrahi başarının değerlendirilmesinde, objektif testler yanında kaydedilen hastalara ait sübjektif semptom skorları halen oldukça önemli bir veri olarak kendini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
43 patients were included in our study evaluating the effect of septoplasty by subjective and objective tests on nasal obstruction. The median age of 43 patients of whom 35 were males, 8 females was 24,45. None of the patients had a history of previous sinonasal surgery, septum perforation and co-morbid disease. 43 patients had a complaint of nasal obstruction before surgery. Participants were asked to mark their subjective feeling of nasal obstruction on a 100 point scale for each nasal cavity and both before and after surgery. By the way nasal obstruction symptom evaluation (NOSE) scale were formed. Acoustic rhinometry (AR) and rhinomanometry (RMM) was performed, both before and after surgery, to objectively evaluate the nasal obstruction. Mean crosssectional areas (MCA) and corresponding volumes (VOL) were taken 2,2 (MCA1, VOL1) and 5.4 cm (MCA2, VOL2) away from the nostril, for each nasal cavity. Mean NOSE values decreased significantly after 6 months following surgery. The change of AR and RMM values following surgery didn?t reach statistical significance. The nasal obstruction subjectively decreased following septoplasty in the majority of the patients, but this change did not correlate with AR and RMM value change. According to the AR and RMM results of our study, there was no significant difference between the values of surgery of mild and moderate septal deviations before and after procedure. Thus, using AR and RMM for planning and evaluation of the surgical success is not sufficient. Apart from that, in addition to objective tests, recording subjective symptom scores of patients still very important for evaluation of surgical success rate after any nasal procedure.