Elektif total abdominal histerektomi olgularında kısıtlanmış ile serbest perioperatif intravenöz sıvı tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of restricted perioperative fluid therapy with standard perioperative fluid therapy in patients undergoing elective total abdominal hysterectomy
- Tez No: 336410
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YENTÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Araştırmamızın amacı Elektif Total Abdominal Histerektomi olgularında kısıtlanmış perioperatif sıvı tedavisi (KT) ile serbest perioperatif sıvı tedavisi (ST)'nin karşılaştırılmasıdır. Yaşları 20-60, ASA I-II olan 60 olgu rastlantısal olarak iki gruba bölündü. Kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği, anemi, iskemik kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, gastrointestinal sistem hastalıkları, diabetes mellitus, diüretik kullanımı, hipoalbüminemi, hiperglisemi, elektrolit bozukluğu, alkol kullanan, gebelik, laktasyon ve psikiyatrik durumu onam vermeye elverişsiz olgular hariç tutuldu. Rutin monitörizasyon ve aynı anestezi tekniği kullanıldı.Önyükleme yapılmadı. Açlık kayıpları KT'de yerine konulmadı, ST'de 500 mL %0,9 NaCl kullanıldı. Üçüncü boşluk kayıpları KT'de yerine konulmadı, ST'de %0,9 NaCl ile ilk saatte 7 mL/kg/saat, ikinci saatte 5 mL/kg/saat, sonraki saatlerde 3mL/kg/saat konuldu. İdame sıvısı %0,9 NaCl KT'de 2 mL/kg/saat, ST'de 8 mL/kg/saat verildi. Kan kayıpları KT'de 1500 mL'ye kadar eş miktarda %6 Hidroksietil Nişasta (HES 130/0,4) ile (maksimum 500 mL ekstra HES) karşılandı. ST'de 500 mL'ye kadar kayıplar, 1500 mL'yi aşmadan %0,9 NaCl, 500 mL'yi aşan kayıplar HES ilavesi ile karşılandı. Her iki grupta da 1500 mL'nin üzerindeki kayıplarda ve hematokritin %25 ve altında saptanması durumunda kanama miktarı dikkate alınmaksızın kan ürünleri kullanılması planlandı.KT'de OAB 60 mmHg'nin altına düştüğünde 5 mg Efedrin ile müdahale edildi. Derlenmede Arter Kan Gazları, Üre, Kreatinin, İdrar dansitesi tetkik edildi.Uyanma süresi ve Modifiye Aldrete Skoru 9 ve üzeri olana kadar geçen süre, post-op 15. dakika kalp atım hızı, arter kan basıncı, vücut sıcaklığı, titreme, bulantı, kusma ve peristaltizm başlangıcı kaydedildi.Gruplar karşılaştırıldığında hemodinamik seyir, solunumsal parametreler, renal fonksiyonlar, kanama, doku perfüzyonu, uyanma özellikleri ve erken postoperatif komplikasyonlar açısından benzer sonuçlar elde edilmiştir. Her iki tedavi protokolünün hastalar üzerinde belirgin olumsuz etkileri tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare restricted perioperative fluid therapy (RT) with standard perioperative fluid therapy (ST) in patients undergoing Elective Total abdominal Hysterectomy. 60 cases of ASA I-II patients aged 20-60 years were randomized in 2 groups. Patients were excluded if they were suffering from coronary insufficiency, renal failure, anemia, ischemic heart disease, hepatic disease, digestive system diseases, diabetes mellitus, hypoalbuminemia, hyperglycemia, electrolyte disorders and psychiatric disorders. Pregnancy, lactation, use of alcohol and use of diuretics were the other exclusion criteria. Routine monitoring and standard techniques of anesthesia were performed.Preloading was not performed. In RT the loss due to hunger was not replaced, in ST 500 ml 0,9% NaCl was transfused. Fluid loss from the third space loss was not replaced in RT, however in ST 0,9% NaCl was transfused 7 ml/kg/hours in first hour, 5ml/kg/hours in second hour and 3 ml/kg/hours in the following hours. 0,9% NaCl was given 2 ml/kg/hours in RT and 8 ml/kg/hours in ST as maintenance. In RT, maximum 500 ml of 6% Hydroxyethyl starch (HES 130/0,4) was used for the replacement of blood loss equivalent to 1500 ml. In ST, the blood loss up to 500 ml was replaced with maximum 1500 ml of 0,9% NaCl and the blood loss over 500 ml was replaced with HES 130/0,4. In both groups, if the blood loss was over 500 ml and the hematocrit was determined under 25% it was planned to be used blood products regardless of the lost blood amount.If the mean arterial blood pressure (MAP) was below 60 mmHg in RT cases 5 mg of Ephedrine was given. Arterial blood gases, urea, creatinine and urine density was examined.The recovery time from anesthesia, the time passed for the Modified Aldrete Score to be 9 or more, the coronary pulse in postoperative 15th minutes, arterial blood pressure, body temperature, shaking, nausea, vomiting and the onset of peristalsis was recorded.In terms of hemodynamic progress, respiratory parameters, renal functions, blood loss, tissue perfusion, recovery and early post operative complications similar results were obtained in both groups. Both therapy protocols have no distinct negative effects on the patients.