Genel anestezi uygulanacak hastalarda endotrakeal tüp kaf basıncının konvansiyonel ölçümler dışında alternatif monitörizasyonu
The alternative monitorization of endotrakeal tube cuff pressure other than conventional measurement technics under general anesthesia
- Tez No: 336412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TÜRECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Endotrakeal tüp kaf basıncı ölçümü ameliyathanede genel anestezi uygulanan, orotrakeal entübe hastalarda veya yoğun bakım ünitelerinde entübe takip edilen hastalarda henüz standardize edilmiş değildir.Çalışmamızın amacı endotrakeal tüp kaf basıncını operasyon süresince transduser ile takip etmekti.Çalışmaya orotrakeal entübasyon ile genel anestezi uygulanan 18-80 yaşları arasında ASA I-III grubundan, Mallampati sınıf I-II'ye giren rastgele seçilmiş 500 hasta dâhil edildi.Tüm hastalara standart anestezi uygulandı. Çalışmamızda hastanemiz ameliyathanelerinde Hiko-Med-Kaflı marka (Made in RPC) yüksek volümlü düşük basınçlı endotrakeal tüpler kullanıldı. Yaklaşık 20 cmH2O ya tekabül edecek şekilde 7.5 numara Hiko-Med entübasyon tüpü için kaf 6ml, 8.0 numara Hiko-Med marka entübasyon tüpü için 8 ml % 0.9 NaCl ile şişirildi. Daha sonra kaf balonunun uç kısmı hazırlanan transducere tespit edildi. Transduser seti içerisinde hava kalmayacak şekilde sıvı ile dolduruldu. Ölçüm istenen noktanın seviyesinde bir üç yollu musluk açıldı ve monitörde sıfırlanarak kalibre edildi. Hasta başı monitörde (Dash 5000, Datex, Ohmeda, USA) sıfırlama yapıldıktan sonra kaf basıncı değeri transduser ile mmHg olarak ölçüldü. Ölçümler her yarım saatte mmHg olarak yapıldı ve cmH2O'ya çevrilerek (1.36 cm H2O = 1 mm Hg) kaydedildi. Her yarım saatte bir manometre ile ölçüm yapıldı. Değerler cmH2O olarak kaydedildi. Manometre ve transduser ile ölçülen değerler arasında korelasyon bakıldı.Sonuç olarak; transduser yöntemiyle endotrakeal tüp kaf basıncı ölçümü değeri ile manometre ölçüm değeri arasında pozitif yönde (rs:0.36 düzeyinde) korelasyon bulunmuştur. Bu korelasyon istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p< 0.01). İki ölçüm arasında istatistiksel anlamlılığın yüksek fakat korelasyon düzeyinin zayıf olduğunu görüldü.
Özet (Çeviri)
The measurement of endotracheal tube cuff pressure in operation theatres where general anesthesia is given or in patients being treated in intensive care units has not been standardized. The aim of our study is to track the endotracheal tube cuff pressure during the operation via a transducer.500 random ASA class I-III patients planning to be operated under general anesthesia whose age ranged between 18-80 and mallampati score I-II were included into the study.All patients were applied standard anesthesia. We have used high volume low pressure Hiko-Med-Cuffed (made in RPC) endotracheal tubes that are being used in our operation rooms routinely. To reach an approximate pressure of 20 cmH2O, size 7.5 and 8.0 tube cuffs were insufflated with 6 ml and 8 ml of normal saline respectively. Then the distal end of the cuff was fixed to the transducer. The transducer set was filled with normal saline until no air was left. A three way catheter was used where the measurements would be made and was calibrated to zero level. The cuff pressure was measured via patient monitor ( Dash 5000, Datex, Ohmeda USA). The measurements were repeated every half hour in mmHg and were recorded after it was changed to cmH20 (1.36 H200 1 mmHg). Every half hour a measurement were also made via a manometer. The values were recorded in cmH20. The correlation between the measurements done via manometer and transducer were questioned.As a conclusion, we have found a positive correlation ( rs : 0.36) between the endotracheal cuff pressure measurements done via a transducer and a manometer.