Obstruktif uyku apne sendromunda trombosit aktivasyonu ve P-selektin arasındaki ilişki
The relationship between platelet activation and P-selectin in obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 336425
  2. Yazar: ENGİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT TUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
OUAS (obstruktif uyku apne sendromu) uyku sırasında tekrarlayan apne ve hipopnelerle karakterize olan ve bu ataklar sırasında kan oksijen saturasyonunda düşme görülen bir sendromdur. Bu tablo üst hava yollarındaki daralma ve buna bağlı olarak hava akımının kısıtlanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. OUAS'da trombosit aktivasyonuna yönelik birçok çalışma yapılmıştır. Biz de çalışmamızda OUAS'ın şiddetiyle trombosit aktivasyonu ve P selektin arasındaki ilişkiyi inceledik.P selektin, trombosit ? granül membranında bulunur. Trombositin aktivasyonuyla hücre yüzeyine çıkarak lökositlerin trombositlere yapışmasını sağlayan bir moleküldür. CD42b (Glikoprotein Ib=GpIb) trombositin endotele vWF aracılığıyla adezyonunu, CD41b (glikoprotein IIb=GpIIb) trombosit-trombosit agregasyonunu sağlayan diğer trombosit aktivasyonu göstergeci moleküllerdir.Çalışmamıza Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları uyku polikliniğine horlama ve uykuda nefes alamama şikayetleriyle başvuran 59 hasta dahil edildi. Polisomnografi(PSG) sonuçlarına göre; 14'ü basit horlama, 16'sı hafif OUAS, 14'ü orta OUAS ve 15'i ağır OUAS olarak dört grup oluşturuldu. PSG sonrasında hemen alınan kan örnekleri agregometre ve akan hücre ölçer cihazı ile çalışıldı. Akan hücre ölçer cihazıyla CD62P, CD41b, CD42b antikorları seviyelerine bakıldı.CD41b değerinin orta ve ağır OUAS grubunda, CD42b değerinin ağır OUAS grubunda daha düşük olduğu saptandı. CD41bnegCD62Ppoz değerinde ise orta ve ağır OUAS gruplarında daha yüksek saptandı.Sonuç olarak sigara, yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak P selektin düzeyi orta ve ağır OUAS grubunda daha yüksek bulunmuştur. Bu durum orta ve ağır OUAS' ta trombosit aktivasyonu ve agregasyonunun diğer guruplara göre daha aktif olduğunu göstermektedir, Sonuçlar özellikle orta ve ağır grupların kardiovasküler ve serebrovasküler hastalıklarla ilişkisine yönelik ileri araştırmaların yapılmasının gerekliliğini bizlere düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea is a syndrome characterized with repeated apnea/hypopnea and oxygen desaturation during these episodes. This status caused by restriction of airflow related to upper airway collapse. There are various researches about platelet activation in OSAS. The relationship between platelet activation, P-Selectin and severity of OSAS investigated in our study.P-Selectin presents on ?- granule membrane of platelets. It is a molecule that migrates to cell surface to help adhesion of leukocytes to platelets during platelet activation. The other markers of platelet activation is C42b (glycoprotein Ib=GpIb) which supplies adhesion of platelets to endothelium by vWF and CD41b (glycoprotein IIb=GpIIb) which causes platelet-platelet aggregation.Fifty-nine patients who applied to sleep laboratory of Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases, with the history of snoring and apnea during sleep participated in this study. Four groups generated according to polisomnographic (PSG) findings as: 14 patients with mild snoring, 16 patients with mild OSAS, 14 patients with moderate OSAS, 15 patients with severe OSAS. The blood samples were collected just after PSG and analyzed with aggregometry and flow cytometry. The antibodies such as CD62P, CD41b and CD42b were evaluated by flow cytometry analyse.It has been found that; CD41b was lower in moderate and severe OSAS, CD42b was lower in severe OSAS. CD41bnegCD62Ppoz was higher in moderate and severe OSAS.As a result, regardless of smoking, age and sex, level of P- selectin determined higher in the group of moderate and severe OSAS. This situation indicates that platelet activation and aggregation is more activated in moderate and severe OSAS than the other groups. We believe that new treatment strategies to prevent coronary arter and cerebrovascular diseases should be investigated especially in moderate and severe apneic groups.