Alt ve üst batın cerrahisinde tramadol ve parasetamol kullanımının postoperatif analjezik etkisinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesic effect of usage tramadole and paracetamol in lower and upper abdominal surgery
- Tez No: 336426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TÜRECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Çalışmamızın amacı peroperatif dönemde kullanılan parasetamol ve tramadolun alt ve üst batın cerrahisinde postoperatif dönemde analjezik etkisini ve hasta konforunu kaşılaştırmaktır Çalışmamız etik kurul onayı ve hasta onamı alınarak retrospektif olarak yapılmıştır. ASA I-II, standart genel anestezi altında açık batın operasyonu geçirmiş ve postoperatif ağrı tedavisi için ekstübasyondan 30 dk önce 1gr parasetamol ile 1mg tramadol verilen 70 hastanın postoperatif ağrı takip formları retrospektif olarak incelenmiştir. Hasta dosyaları alt ve üst batın cerrahisi geçirmelerine göre 2 gruba ayrılmıştır. Hastalar 60 dk.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the analgesic effect and patient comfort of tramadole and paracetamol in upper and lower abdominal surgery during the postoperative period.Our study was performed retrospectively after instutional ethics committe approval, informed consent was obtained. The postoperative pain evaluation papers of 70 ASA I- II patients going under open abdominal surgery under standard general anesthesia who were given 1 gram of paracetamole and 1 mg tramadole 30 minutes before the extubation were evaluated retrospectively. The patient files were divided into two groups of patients who underwent lower abdominal surgery or upper abdominal surgery. The patients were observed for 5 hours with 60 minute intervals and ABP, HR, SPO2, VAS values and the need of additional analgesic drug, vomiting and nausea were noted.In intergroup comparison in both group I and II the systolic arterial pressure decreased in the second hour when compared to the first hour values.