Toprak dolgu barajlarda şev stabilitesinin bilgisayar ile analizi
- Tez No: 33644
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH KIRKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Toprak dolgu barajların sev stabilite analizleri değişik metodlarla yapılmaktadır. Bu metodlarda, şevde muhtemel bir kayma yüzeyi seçilir ve kaymaların bu yüzey boyunca oluştuğu kabul edilerek sevi kaydıran kuvvetlerle bunlara karsı direnen kuvvetler karşılaştırılır. Bu işlem kayma göçmesinin yer alması ihtimali olan bir seri yüzey üzerinde tekrarlanarak güvenlik sayısının en düşük olduğu dolayısıyla en tehlikeli kayma yüzeyi bulunur. Yapılan analizler sonucunda bulunan güvenlik sayılarının yapının ekonomik olması açısından küçük olması istenir. Düşük güvenlik sayısının seçilebilmesi ise zemin özelliklerinin hassas olarak belirlenmesini, iyi bir teoriyi ve ayrıntılı hesapların yapılmasını gerektirir. t Dolgu barajlarda sev stabilitesi bakımından en kritik yükleme durumları; tam dolu baraj gölünden düzenli sızma ve ani su çekilmesi ile oluşmaktadır. inşaat esnasında ve inşaattan hemen sonra menba ve mansap şevlerinde stabilite analizi yapılması gerekmektedir.. Sev stabilitesi üzerinde etkili olan boşluk basınçları her aşamada kontrol edilmelidir. Baraj gölünün dolu ve düzenli sızmanın olması durumunda sızma kuvveti menba sevinin stabilitesini artıracağından, yanlızca mansap sevinin stab'ilite analizi yapılması yeterlidir. Dolguda, sızma hattının mansap sevini kesmeyecek şekilde geçmesini sağlamak amacıyla mansap sevinin ucuna drenaj tabakası yerleştirilir. Ani su çekilmesinden sonra ise menba sevinin stabilite tahkikinin yapılması gerekir. Ani boşalmadan sonra gövdede oldukça büyük boşluk suyu basınçları oluşmaktadır. Bu nedenle, homojen tip barajlarda menba sevinin daha yatık olması istenir. Bu çalışmada, dolgu barajlardaki değişik durumlar içinstabilite analizinin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Programda stabilite analizi Bishop dilim yöntemine göre yapılmakta, ve gövdedeki sızma hattı ise Pavlovski Dachler yöntemine göre bulunmaktadır. Hazırlanan bilgisayar programı ile menba ve mansap şevleri için inşaat sonu haline göre stabilite analizi yapılarak güvenlik sayıları bulunmuştur. Dolguda sızma olması durumunda mansap şevinde drenajlı ve drenajsız hale göre analiz yapılmıştır. Drenajlı sızma olması halinde güvenlik sayıları drenajsız hale göre daha büyük çıkmaktadır. Diğer taraftan, su seviyesi düştükçe güvenlik sayıları da artmaktadır. Ayrıca güvenlik sayısının içsel sürtünme açısı, kohezyon ve boşluk basıncına göre nasıl değiştiği incelenmiş ve kayma güvenliğinin boşluk basıncı ile önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY There are various methods of analysis for the slope stability of earth-fill dams. In these methods, basically a probable slip suface is chosen and along this surface the sliding and resisting forces are compared. This procedure is repeated for a number of surfaces and the surface which has a value of smallest safety factor is considered as the most critical slip circle. The safety factors found from the analyses are desired to be as small as possible for an economical desing. Reducing the safety factor to a minimum possible value necessitates the precise determination of soil parameters, a sound theoretical appoach, and a detailed computational procedure. For the slope stability of earth-fill dams the most unfavourable loading conditions are the steady seepage from the full-reservoir, and the rapid drawdown of the pool level. Slope stability analysis has to be carried out during the construction period and immediately after the completion of the construction. The effect of pore pressure on the slope stability is very crucial and it must be under control at every stage of the construction. For the case of full-reservoir and steady seepage, the safety of the upstream face of the embankment against instability increases, due to seepage force, and consequently, the stability analysis is made for the downstream slope only. A drainage measure should be taken at the toe of dam to prevent the flow line from intercepting the downstream face. In the case of rapid drawdown, the stability analysis must be made for the upstream slope. Following the rapid drawdown, considerable pore pressures occur within the embankment. For this reason the upstream slope of homogeneous embankments should be milder.59 In this study, a computer program is presented for the rapid analysis of the slope stability of embankment dams under different conditions. In the program, the Bishop's method of analysis is used and for determining the seepage line Pavlovski Dachler method is adopted. Using the present computer program the stability analyses of the upstream and downstream slopes of an embankment dam are carried out and the factors of safety are obtained. The analysis is performed for the two seepage conditions: with and without drainage. The factor of safety for the slope stability is found greater when the drainage exists. As the water level in the reservoir falls the value of the safety factor increases. The variation of the safety factor with the angle of friction, cohesion and pore pressure is studied and it is found that the safety of a slope against sliding is reduced considerably as the pore pressure increases.