Daire eksenli düzlemsel çubukların taşıma ve rijitlik matrisi yöntemi ile analizi
- Tez No: 33645
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
VIII ÖZ Bu çalışmada, daire eksenli düzlem çerçevelerin statik yükler altındaki davranışları taşıma ve rijitlik matrisi metodlarıyla çözülmüştür. Daire eksenli elemanların eleman rijitlik matrisi ve eleman yük vektörleri taşıma matrisi yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmanın son bölümde ise, taşıyıcı sistem çeşidini artırmak için doğru eksenli düzlem elemanlar da dahil edilmiştir. Bu çalışmada; düzlemi içinde yüklü ve düzlemine dik yüklü, daire ve doğru eksenli elemanlardan oluşan bileşik sistemler iki ana başlıkta incelenmiş ve buna göre MATHEMATICA dilinde genel amaçlı iki bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this study, statical behaviour of planar frames with members of circular axes is investigated with the aid of both transfer and stiffness matrix methods. Element stiffness matrices and load vectors for the planar rods with circular axes are derived based on the transfer matrices associated with the elements. At the final chapter of this thesis, compound planar frames are analysed where both straight and circular members are present. General purpose computer programs are prepared using the computer algebra system MATHEMATICA.