Türkiye'den elde edilmiş yeni bir entomopatojen nematod izolatının ve mutualistik bakterisinin tanımlanması
Identification of a novel entomopathogenic nematode strain and its mutualistic bacteria isolated from Turkey
  1. Tez No: 336459
  2. Yazar: HARUN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Türkiye topraklarından izole edilmiş olan yeni bir entomopatojen nematod izolatı (izolat no. 48-02) ve mutualistik bakterisinin tanımlanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmalar başta entomopatojen nematodun moleküler ve morfometrik analizlere dayanarak tanımlanması olmak üzere, moleküler ve biyokimyasal yöntemler ile de mutualistik bakterilerin tanımlanmasına yönelik olarak iki grup halinde yürütülmüştür. Moleküler ve morfometrik verilerin bir arada değerlendirilmesi sonucunda izole edilen entomopatojen nematod izolatının (48-02) Heterorhabditis bacteriophora olduğu anlaşılmıştır. Diğer çalışmada, moleküler ve biyokimyasal analizler sonucunda izole edilen simbiyotik bakteri Photorhabdus luminescens subsp. laumondii olarak tanımlanmıştır. İzole edilen P. luminescens lamondii 48-02 suşunun enfekte ettiği kadavranın rengini diğer Photorhabdus izolatları gibi kırmızı renge değil yeşil-gri renge çevirdiği ve kadavranın dokusunu sakızımsı hale getirmediği belirlenmiştir. Antrakinon üreten gen bölgesinde mutasyon olduğu belirlenen P. luminescens lamondii 48-02 suşunun virulanslığının moleküler olarak benzer olan TT01 suşundan daha fazla olduğu ve konukçularını daha hızlı bir şekilde öldürdüğü saptanmıştır. Ayrıca yapılan çaprazlama testlerinde P. luminescens lamondii 48-02 suşunun H. bacteriophora TT01 nematod izolatına ait infektif juvenillerinde kolonize olabilirken, P. luminescens lamondii TT01 suşunun H. bacteriophora 48-02?nin infektif juvenillerinde kolonize olamadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to identify a novel entomopathogenic nematode isolate (isolate no. 48-02) and its mutualistic bacteria isolated from Turkey. Entomopathogenic nematode was identified with molecular analyses and morphometric measurements. Mutualistic bacteria of novel EPN strain was identified with molecular and biochemical analyses. According to molecular and morphometric data, new nematode isolate (48-02) was identified as Heterorhabditis bacteriophora. In the second part of the study, according to molecular and biochemical analyses, isolated bacteria from novel EPN strain was identified as Photorhabdus luminescens subsp. laumondii. The symbiotic bacteria of new H. bacteriophora isolate do not produce red pigment and host tissue not become gumminess. P. luminescens laumondii strain 48-02 was more virulent and killing its host faster then molecularly similar P. luminescens laumondii TT01 strain. On the other hand, cross breeding tests showed that P. luminescens laumondii strain 48-02 colonized in H. bacteriophora TT01 infective juveniles nematodes but the bacterial symbiont of TT01 did not colonized in H. bacteriophora 48-02 infective juveniles.