Animasyon sinemasında destinasyon kullanımı ve turizm
The use of destinations in animated films and tourism
- Tez No: 336465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ÇELENK ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Turizm, İletişim Bilimleri, Advertising, Tourism, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, animasyon sinemada bir turizm ürünü olarak destinasyonların kullanımına ilişkin bir incelemedir. Turizm, her geçen yıl daha fazla insanın seyahat etmesi kıstasıyla ve ekonomilere sağladığı katkı nedeni ile büyüme kaydetmektedir. 1 milyardan fazla kişinin seyahat ettiği günümüzde, ülkeler daha fazla turist çekebilmek için çeşitli pazarlama faaliyetleri yürütmektedir. Film etkili turizm, destinasyonun televizyon ya da sinemada gösterilen bir filmde yer alması sonucu, destinasyona yönelik gerçekleşen turizm hareketleri olarak tanımlanmaktadır. Destinasyonun bir filmde yer alması ise bir turizm ürün yerleştirmedir. 1980?li yıllardan sonra stratejik bir tanıtım aracı olarak ortaya çıkan ürün yerleştirme yöntemi ile o destinasyonun reklamı yapılmakta ve destinasyona ilişkin oluşturulmak istenen imaja katkı sağlaması hedeflenmektedir. Günümüz medya mecraları içinde önemli bir kültürel üretim alanı olarak kabul edebileceğimiz animasyon sinemasında son on yılda üretilen filmlerde, animasyon sinemanın öncülü olarak kabul edilen çizgi filmlerden farklı olarak, masalsı ya da fantastik bir dünya yerine, gerçek mekanların (destinasyonların) kullanımı dikkat çekmektedir. Çalışmada 2001 ile 2012 yılları arasında üretilen 20 animasyon filmin ortak tespitleri, belirlenen başlıklar altında incelenmiştir. İncelemede yapılan analiz, eleştirel turizm literatürü ile ilişkilendirilmiştir. Eleştirel metin analizinde, göstergebilimin sunduğu kavramsallaştırmalardan (karşıtlıklar, mitleştirilenler, düzanlam-yananlam) faydalanılmış ve filmlerin kendi dinamiklerine ve/veya tartışmalarına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, bu başlıklar altında, animasyon sinemanın ilk hedef kitlesi olan 6-12 yaş aralığında, tesadüfi şekilde belirlenen 20 çocuk ile yarı yapılandırılmış sorular ile gerçekleştirilen mülakatlardan edinilen sonuçlara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with usage of destinations as a tourism product in the animated films. Every year the tourism sector grows due to the fact that more people are travelling all around the world and the share of tourism sector in the global economy is growing accordingly. This year more than 1 billion people travelled all around the world and the governments implement various marketing campaigns to attract more tourists. Film-Induced tourism is defined as the tourism movements to a destination, which is realised as a result of that destination?s appearing in a film or being the subject of a film. This is a product placement. With product placement method, which appeared as a strategic promotion tool after 1980?s, the advertisement of that destination is made and also it helps the creation of the image targeted for the destination. In the movies produced in last 10 years as animated films which today can be accepted as an important cultural production area, apart from the cartoons that can be considered as the antecedent of the animated film, instead of a fantastic or fabulous environment the usage of real locations and destinations becomes prominent. In this study, the common remarks on 20 animated films which were produced between 2001 and 2012 have been examined under the determined topics. The analysis in this study is associated with the critical tourism literature. In the critical text analysis, the conceptualisations of semiology (denotation, connotation, antagonism, mythicizing) were used and evaluations were done on the own dynamics of or discussions on the films. Under these topics also outputs of a semi-structured interview that was conducted with 20 children randomly chosen between the ages 6-12.