Animasyon sinemasında karakter tasarımı ve özel eğitim gereksinimi olan bireylerin temsili: 'Parastro' uygulama film örneği
Character design in animation cinema and representation of individuals with special educational: 'Parastro' application film example
- Tez No: 737193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM TAŞ ALİCENAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Animasyon sineması, geçmişten günümüze teknolojinin de gelişimi ile birçok evreden geçmiştir. Dünya genelinde ve Türkiye'de, son 20 yıla bakıldığında teknolojinin gelişimi sayesinde kullanıldığı enstrüman sayısı artan animasyon sinemasının da hızlı bir değişim içerisinde olduğu görülmektedir. 2 boyutlu başlayan animasyon üretimleri, günümüzde 3 boyutlu ve arttırılmış gerçekliğin denendiği 3 boyutun ötesine taşınma noktasına ulaşmıştır. Teknolojinin gelişimi aynı zamanda işlenecek konularında sınırlarının değişmesine neden olmuştur. Ancak çizgi filmlerde ve çizgi dizilerde işlenen konular değişse de tercih edilen karakter yapıları aynı oranda çeşitlilik gösterememiştir. Senaryolardaki karakter tasarımları belirli çerçevenin ötesine geçememiştir. Yapılan birçok üretimlere bakıldığında benzer karakter yapıları kullanıldığı görülmektedir. Bu durum belirli bir kesimden bireylerin kendi temsillerini görememelerine neden olmuştur. Bu kapsamda animasyon üretimlerindeki karakter çeşitliliğinin sınırlı kaldığı ve işlenen konular gibi karakter tasarımlarında çeşitlilik kazanması gerektiği görülmektedir. Bu çeşitliliğin kazandırılması için üretilecek animasyonlarda her kesimden insanları temsil eden karakterlerin kullanılması düşülmektedir. Bu noktadan hareketle, animasyon sinemasında özel gereksinimli bireylerin temsilleri incelenerek, farklı karakter tasarımı kullanımlarının toplum genelindeki pozitif etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Animated cinema is simply another past for you. Based on the last 20 words in the world and in Turkey, it seems that he has a dream of increasing usage. The 2D animations were enlarged in the 3D enlarged city while“in 3D and magnified state”. The same blueprint of technology can be used to identify workable designs. However, although the topics covered in cartoons and cartoons change, they do not look the same in the preferred model. The framework of the designs in the designs could not be clarified. There is an experience similar to the events that took place. This situation has caused them to be unable to see their own representation from a certain segment. The development in this drawing is thought through in detail about the events taking place in the designs. In order to gain this diversity, the ones that will be grown are designed in such a way that they can be produced from any human being slaughtered. It is the general design of the subtle, distinctive general designs of the special representations in the animation, with the behavior in the art.