Yirmisekiz Çelebizâde Mehmed Saîd Paşa'nın Ferâidü'l-Müfredât'ının Türk botanik tarihindeki yeri
The importance of Yirmisekiz Çelebizâde Mehmed Saîd Paşa's Ferâidü'l-Müfredât in the history of Turkish botanics
  1. Tez No: 336471
  2. Yazar: SERPİL AHMETKOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Felsefe, Tarih, Botany, Philosophy, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 613
Özet
Çalışmamız, üzerinde gerektiği kadar durulmamış İslam Düşünce Dünyası?nın bir uzantısı olan Osmanlı Düşünce Dünyası?ndaki doğa anlayışı ve bu anlayışın miras alınan Yunan Doğa Anlayışı?yla irtibatlarının (benzerlikleri ve farklılıkları) gösterilmeye çalışılması üzerinedir. Bu bağlamda on sekizinci yüzyılın başlarında, yani tam bir ara/geçiş döneminde kaleme alınmış Yirmisekiz Mehmed Saîd Paşa?nın Ferâidü?l-Müfredât adlı eserindeki doğa anlayışı belirlenmiş ve dönemin mevcut doğa anlayışıyla ilişkileri gösterilmiştir. Ayrıca Yirmisekiz Mehmed Saîd Paşa?nın Ferâidü?l-Müfredât adlı eserinden yola çıkarak, on sekizinci yüzyılın başlarında Osmanlı düşünce dünyasının, modern mineraloji, botanik ve zooloji bilimlerinden ve sınıflama çalışmalarından ne ölçüde etkilendikleri ve söz konusu modern bilimlerdeki gelişmelerden haberdar olup olmadıkları açığa çıkarılmıştır. Ferâidü?l-Müfredât?ın Bilim Tarihi?ndeki yeri ve Osmanlı Düşünce Dünyası?ndaki önemini değerlendirmek amacıyla Yunan ve Roma, İslam ve Osmanlı Botanik Tarihi de genel bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our work is on the evaluating of philosophy of nature of Ottoman Thought which is the the follow of İslamic Thought and to find out connections of philosophy of nature of Greek thought. In this respect the philosophy of nature in the work named Ferâidü?l-Müfredât which was written by Yirmisekiz Mehmed Saîd Paşa in the beginning of eighteenth century was searched out and to be found out the connections the philosophy of nature of Ottoman Empire. Also based on Ferâidü?l-Müfredât, we have revealed if the Ottoman Empire was impressed by the west mineralogy, botanic and zoology.