Türkiye ilaç piyasası global bütçe dönemi maliyet kontrol önlemleri etki analizi
Turkish pharmaceutical market global budget term cost containment measures impact analysis
  1. Tez No: 336473
  2. Yazar: KEREM HELVACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışma 2009-2012 yılları arasında global ilaç bütçesi kapsamında uygulanan maliyet kontrol önlemlerinin perakende ilaç piyasası üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu amaçla perakende ilaç piyasasına dair 1998-2012 yıllarını kapsayan aylık tutar, miktar ve ortalama fiyat serileri yapısal zaman serisi metoduyla modellenmiştir. Modelde yapısal kırılmaların içsel olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Analiz sonucunda perakende ilaç piyasasında fiyat kaynaklı aşağı yönlü kırılmalar tespit edilmiş, kamu ilaç harcamaları ile değerlendirildiğinde kısa vadede sürekli fiyat düşüşleri ile bütçe hedeflerinin sağlandığı gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra miktar serisinde anılan dönemde bir kırılmaya rastlanmamıştır, bu bağlamda global bütçe döneminde uygulanan politikaların ilaç talebi ve erişimi üzerinde güçlü bir etkisi olmadığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Study aims to analyze impact of cost containment measures implemented during 2009-2012 years within global public pharmaceutical budget term on retail pharmaceutical market. To this end monthly value, volume and average price series of retail pharmaceutical market for years 1998-2012 have been modelled as structural time series. State-space framework used in the model allows for structural breaks to be determined endogenously within the models. Analysis results indicate price-led downward structural breaks in pharmaceutical market value. When evaluated with public pharmaceutical expenditures results indicate that budget targets are met with continuous price decreases. Also no structural breaks were detected in volume series, indicating that policies during global budget term did not have significant pressure on demand of and access to pharmaceuticals.