Türkiye'de ilaç piyasasında fiyat oluşumunun ekonomik analizi
  1. Tez No: 15801
  2. Yazar: AZMİ KERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Türkiye İlaç Piyasası'nda fiyat oluşumunun ekonomik analizinin yapılması amaçlanan bu çalışmada, dünya ve Türkiye İlaç Piyasalarında yapısal özellikler ve fiyatlama sorunları incelenmiş, özellikle Türkiye açısından bazı çözüm önerileri getirilmiştir. Tez üç bölümden meydana gelmiştir. Birinci Bölüm 'de genel olarak ilaç piyasasının temel yapısal özellikleri ile fiyat oluşumunu arz ve talep yönünden etkileyen faktörler incelenmiştir. İkinci Bölüm 'de Türk İlaç Piyasası temel ekonomik özellikleri açısından kısaca tanıtıldıktan sonra ilacın piyasa fiyatının oluşumunda çeşitli masraf kalemleri ile talep şartları, devlet ve piyasa yapısı gibi diğer unsurların etkileri değerlendirilmiştir. Üçüncü Bölüm' de ise ilaç fiyatlarının gelişme eğilimi ve bu eğilimi etkileyebilecek bazı faktörlerin analitik analizi yapılmış ve bu analiz sonucunda belirlenen“yüksek fiyat”sorununa çözüm getirebilmek için bazı öneriler geliştirilmiştir. Sonuç olarak, eksik rekabet şartlarının geçerli olduğu Türk İlaç Piyasası'nda devletin ilaç fiyatlarının denetiminde etkinliğini sürdürme si gereklidir. Rekabetçi olmayan bir piyasada devletin piyasaya müdahelesi piyasayı daha rekabetçi bir konuma getirme imkanı yaratacağı için yerin dedir ve pekçok gelişmiş ülkede bu tür müdahelelere taşlanmaktadır. Bu müdahele piyasada malların sunumunda homogenlik ve standart sağlama, piyasa ya giriş-çıkışı kolaylaştırma, piyasada şeffaflık sağlama ve fiyat dışı rekabeti fiyat rekabetine çekmek temel ilkeleri doğrultusunda olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Intent of this treatise has been to perform an analysis on the îaftomics of drug markets price formation in Turkey and for this SMrgose the inherent drug market peculiarities and pricing problems *&r* evaluated for Turkey and other countries, also some solutions a >-* identified for Turkey. Tim treatise is developed in 3 sections. Section 1 deals with ghftft«ral structural properties of drug markets, and the factors which effect pricing as related to supply and demand. In Section 2 the Turkish Pharmaceutical Market's basic economics have been outlined fcttf) the factors which effect pricing of drugs including cost ite^ns, d&WBimd conditions, state and market structures were evaluated. I w JUNMfcion 3 an analysis of drugs price trends and an analytical.valuation of some factors which may effect this trend were made fclMN* suggestions are included as remedy to the“high price”problems tmâfc were identified by this analysis. JS^twHtf quently, for the Turkish drug market which is not yet properly e&nifeti tive the government should continue its effectiveness in priom control. Government intervention in an incompetitive market.nvtronment would tend to introduce competition, therefore, is «hmirable. Such government interventions are also seen in many tf#¥«1oped countries as well. However, interventions should serve to i^sfcrpduce hornugenevty and standards in marketing, provide tjranMBparency and towards the creation of a proper competitive mt&rket.