Isı direnci yüksek hafif yapı malzemesi üretimi
- Tez No: 33648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bol bulunan yeraltı kaynaklarının kullanımı ile, ısıl işlemlerle pano veya tuğla şeklinde kullanılacak hafif yapı malzemesi imâl etmektir. Ülkemiz yapı Ürünleri konusunda teknoloji üreten bir ülke değildir. Türkiye'de üretilen yada kullanılan ürünler genellikle başka ülkelerde doğmuş, lisans ve know-how anlaşmaları ve uygulamaları ile Türkiye'ye getirilmişlerdir. Ancak gelişmiş ülkelerde belgelenmiş ürünler sözkonusu ülkelerin koşullarına göre değerlendirilmişlerdir. Bu koşullar ise Türkiye'dekilerden önemli noktalarda farklı olabilmektedirler. Bu çalışmada ülke kaynaklarından faydalanmaya azami gayret gösterilmiş ve bu nedenle tüm dünya rezervlerinin % 53'ünün ülkemizde bulunduğu perlit ve adeta geniş bir kil yatağı halinde olan Bilecik-Söğüt bölgesi killeri hammadde olarak kullanılmıştır. Türkiye'de 8 milyar ton dolaylarında rezervi olan perlit hazır yapı malzemeleri üretiminde elverişli bir doğal kaynak olarak görülmektedir. Bu araştırmada kullanılan perlit Etibank Aydın-Menderes işletmelerinden temin edilmiş ve perlit ile kilin harmanlanarak pişirilmesi suretiyle ısıl işlemlerle ısı direnci yüksek hafif yapı malzemesi üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to produce light construction materials to be used as blocks or bricks through the heating processes of the natural resources in Turkey. Turkey does not produce technology for constuction products. The products used in Turkey are products of other countries and they have been brought to Turkey through licence and know-how agreements and practices. In the developed countries these products have been assessed in terms of the conditions of these countries which can be different from those of Turkey in certain points. In this study it has been aimed to use Turkey's underground resources on a large scale. Therefore, perlit (of which 53% is found in Turkey) and clay found in the Bilecik- Söğüt region have been used as the raw materials. Perlit, which has a reserve of eight billiard tones in Turkey, has been seen to be a natural resaurce for producing prefabric construction materials. Perlit used during this research has been obtained from Etibank Aydm-Menderes Company. This research aims to produce light construction materials having high-heat resistance through the heating processes of the blend of perlit and clay.