Eskişehir katı atıklarının toplanması, depolanması ve geri kazanılması
  1. Tez No: 33649
  2. Yazar: SEVGİ GENCE (ERKAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET İç Anadolu Bölgesinin kuzeybatısında yer alan Eskişehir'in Nüfusu: 477.436 kişi Nüfus yoğunluğu: 47 kişi/km2 Yüzölçümü: 13.652 km2 Eskişehir kışlan sert, uzun ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçen İç Ana dolu karasal iklimine sahiptir. Eskişehir bir sanayi ve tarım merkezidir. Eskişehir yeraltısuları, özellikle sıcaksu kaynakları bakımından önemlidir. Bu yeraltısuyu kaynaklarının çöp depolama sahasından gelen sızıntı sularından ko runması gerekir. Eskişehir'in evsel ve endüstriyel katı atıkları, şehir merkezine 13 km. uzaklık ta ki Seyitgazi yolu üzerindeki çöp dökme sahasında depolanmaktadır. Eskişehir'in katı atıkları özel bir firma tarafından 47 adet çöp aracı, 2 adet süpürge aracı ve 2 adet kepçe ile 225 işçi vasıtasıyla toplanmaktadır. Toplanan çöpler insan sağlığına, faydalı hayvanlara, yeraltı ve yerüstü su larına, toprak ve bitki örtüsüne zarar vermeyecek, hava kirlenmesine yol açmayacak ve gürültü oluşturmayacak şekilde düzenli depolama, yakma, kompastlaştırma ve pi- roliz yöntemlerinden biriyle bertaraf edilebilir. Gerek depolanacak çöp hacminin azaltılması gerekse ekonomik fayda sağlanması bakımından değerlendirebilecek niteliğe sahip katı atıkların ayrılması ayrı bir önem taşımaktadır. Eskişehirde bu amaçla yapılan çalışmaların yeterli bir düzeye ulaştığını söyleyemeyiz. Bunda gerek insanların eğitim ve kültürel düzeyleri gerekse maddi yetersizlikler rol oynar. - iv-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eskişehir is at the northwest of Midde Anatolia and its Poputation= 477 436 person Population density= 47 person/km2 Area= 1 3 652 km2 Eskişehir's climate is strong, long, rainy and snowy at winters and hot and ra inless at summers. These are the typical characteristics of terrestrial climate of Middle Anatolia. Eskişehir is a center of industry and agriculture. Eskişehir has an importance from the point of subterranean water, especially hot spring water. It's ne cessary to defend these spring waters from the leakage water which comes from gar bage store area. The domestic and industrial solid wastes of Eskişehir are storing at garbage store area is located on Seyitgazi way which is 13 km. to centrum. Solid wastes of Es kişehir are amassing and taking away by a private company with 47 garbage vehic les, 2 broom vehicles, 2 skimmers and 225 workers. The amassed garbage may be removed by the methods of orderly storing, lighting, etc. But anyone of these methods must not cause damage to human health, useful animals, subterranean and running waters, soil and plants, must not cause air pollu tion and noise. The selection of valuable solid wastes has a different importance not only for decreasing the amount of solid wastes which will be stored, but also has an economic benefit. We can't say that, there has been enough study about tihs subject in Es kişehir. The level of education and culture of the society and economic insufficiency have a role in this. -v-