Çerkeşîzade Mehmet Tevfîk Efendi ve Kasâid-i Tevfîk'i
Çerkeşîzade Mehmet Tevfîk Efendi and His Kasâid-i Tevfîk
  1. Tez No: 336548
  2. Yazar: ŞEYMA YEŞİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULMECİT İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çerkeşîzade Mehmet Tevfîk Efendi, Halvetiyye- Şabaniyye tarikatının bir kolu olan Çerkeşiyye tarîkatının kurucusu Şeyh Mustafa Efendi?nin torunu Osman Vehbi Efendi?nin oğludur. Tevfîk Efendi 1826 yılında Ankara?da dünyaya gelmiştir. XIX. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu?nun son dönemlerine şahit olan Tevfîk Efendi, çeşitli vilayetlerde kadılık görevlerinde bulunmuş, müderrislik yapmış ve Meclis-i Meşâyıh nâzırlığına kadar yükselmiştir. Neredeyse ömrünün son anına kadar vazife başında bulunan ve Şeyhülislâm olacakken ömrü vefâ etmeyen bir Osmanlı âlimidir. 1901 yılında İstanbul?da vefat etmiştir. Vazifeleri esnasında pek çok risâle kaleme almış olan müellifimizin, edebî anlamda tek eseri Dîvânçe?sidir. Eserin ilk baskısı Mısır?da ikinci baskısı da bazı eklemeler yapılarak İstanbul?da Mihran Matbaası?nda yapılmıştır. Şairimiz şiirlerinde Tevfîk mahlasını kullanmıştır. XIX. yüzyıl, her alanda olduğu gibi edebiyat dünyasında da, yeni oluşumların arandığı ve uygulandığı karışık bir dönemdir. Buna rağmen Tevfîk Efendi, eserini klasik özelliklere bağlı kalarak kaleme almıştır. Eserinde, kasîde nazım şekliyle yazılmış on altı adet şiirin yanı sıra, bir mesnevî bulunmaktadır. Hiç gazeli bulunmayan şairimizin Dîvânçe?sinde; tevhid, na?t, medhiyye, miracîyye, nasihatnâme ve mersiyye türlerinde şiirler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Çerkeşîzade Mehmet Tevfîk Efendi, that was born in Ankara in 1826 is the son of Osman Vehbi Efendi and grand son of Sheikh Mustafa the founder of Çerkeşiyye religious order that is a sub-branch of Shabaniyya Khalwatiyya. Tevfîk Efendi which witnessed the last period of the Ottoman Empire in XIX. Century and served as a religious judge, teacher and controller of the council of sufi masters in various provinces. He is one of Otoman thinker that served till the end of his life period then at the end he died right before when he was getting Sheikholislam degree. He died in 1901 in İstanbul. He was an author who wrote many tractate during his life. He published his first literature work with the name of Dîvan in Egypt then he republished this artwork with the name of Kasâid- i Tevfîk (the ways of success) in İstanbul twice. Tevfîk pseudonym were used by him in his poems. Altough the XIX. century literary world was an era in search of new expansions,Tevfîk was sticking into the classic characteristics and wrote 16 poems with kasîde rules and additionaly only one mesnevî. This poet thas has no gazel, used tevhîd, nâ?t, medhiyye, miraciyye, nasihatname, and mersiyye styles in his poems.