Betonarme plakların limit analizinde hillerborg yaklaşımı
- Tez No: 33655
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN BERKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
BETONARME PLAKLARIN LİMİT ANALİZİNDE HİLLERBORG YAKLAŞIMI ÖZET Bu çalışmada. Hillerborg tarafından önerilen ve betonarme döşemeler için bir alt sınır tasarım metodu olan Hillerborg Metodu, diğer adıyla Şerit Metodu ile döşemelerin tasarımı konusu incelenmiştir. Bu yöntemle tasarım momentleri hesaplanırken, burulma momentleri elimine edilerek döşeme tasarımı için genel alt sınır teorisi basitleştirilmiştir. Basit Şerit Metodu' nda döşemeler, yalnız eğilme momenti etkisinde, genellikle iki dik doğrultuda basit şerit sistemlerden.oluşmuş gibi düşünülerek çözülmüştür, içeri giren köşeleri ve boşlukları içeren döşemeler ile kolonlara doğrudan mesnetlenmiş kirişsiz döşemelerin tasarımında ise İleri Şerit Metodu kullanılmıştır. Ayrıca, içeri giren köşelerde ve boşluk etrafında kuvvetli bantlar kullanılarak. basit şerit metodunun çok daha kullanışlı olması sağlanmıştı r. Bu metorida, pozitif ve negatif moment bölgelerinde ve iki açıklık doğrultusundaki moment dağılımı tasarımcıya bırakılmıştır. Negatif ve pozitif momentler arasındaki oranlar 1.0-1.5 arasında alınmıştır. Döşeme, kesme kuvveti sıfır çizgileriyle sınırlı 3 tip elemana ayrılmıştır. Tasarım momentleri, bu sıfır kesme hatlarıyla uyumlu ve uygulanan tasarım yüklemesiyle dengede olan döşemenin tamamındaki eğilme momentleridir. 4. Bölümde ise, bu konuda yapılan deneyler anlatılmış ve deneyler sonucunda elde edilen sonuçlar hesaplarda bulunan değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY At the present, work, limit design of the slabs was investigated bv the Hillerborg Method (Strip Method) firstly suggested bv Hillerborg which is a lower bound design method far reinforced concrete slabs. *.. Hi 1 ] erborq“”ka"s simplified, the general lower bound method for slab design bv eliminating the necessity to consider torsional moments when deriving the design moments. Using simple strip method, slabs assuming to be composed of svstems of strips were calculated, generally in two directions at. right angles, subjected to only bending moments. For the design of beamless slabs supported directly on columns and slabs with reentrant corners and openings, Advanced Strip Method was used. In addition, using strong bands, simple strip method has been much more powerful at the slabs with reentrant corners and openings. As a feature of this method, the distribution of moments between positive and negative moment sections, and between the sections in the two spanning directions, was left to the designer. The ratio between negative and positive moments was taken between 1.0 and 1.5. Slab was divided into 3 elements bounded bv lines of zero shear force. The design moments ara the bending moments found throughout the slab which are compatible with these zero shear lines and which are in equilibrium with the applied design toads. At the fourth section, experiments made about this subject were explained and the experimental results were compared with these calculated by hand.