Ülkemiz karayollarında meydana gelen trafik kazalarına ağır taşıtların etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 33656
  2. Yazar: HALİT ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET ülkemiz karayollarında meydana gelen trafik kazalarında önemli ölçüde can ve mal kaybı olmaktadır. Her geçen gün artan trafiğe parelel olarak, yol standartlarında herhangi bir iyileştirme söz konusu olmadığından, trafik kazaları devamlı gündemde kalmaktadır. Bu çalışmada, ülkemiz yol ağında gerek uzunlukları gerek taşıdıkları trafik açısından önemli yer tutan,Edirne-Hatay [E-5] (yeni ismi ilejE-80 + E-89 + E-90 + E-98 + E-91), îzmir- Gürbulak [E-23] (yeni ismi ilejE-96 + E-90 + E-88 + E-80) ve Mersin-Silopi(Habur) [E-24] (yeni ismi llejE-90) karayollarında meydana gelen trafik kazaları; farklı yıllar için trafik kompo- zisyonuda dikate alınarak, kazanın meydana geldiği yolun özelli ği, kazanın meydana geldiği andaki yolun satıh durumu, kazanın oluş şekli ve kazaya karışan taşıt cinslerine göre; söz konusu karayollarının genelinde ve katedilen yola göre en çok ölümlü kazanın meydana geldiği kesimlerde ayrı ayrı değerlendiril miştir. Bunlardan elde edilen sonuçlar, hazırlanan şekiller ve tablolar yardımıyla sayısal olarak açıklanmaktadır. Bu çalışma toplam üç bölümden oluşmaktadır. Söz konusu karayolları, Bölüm I 'de çeşitli yönleri ile tanıtılmaktadır. Bölüm II 'de kazaların değerlendirilmesinde izlenen yöntem açıklanmaktadır. Bölüm III 'de ise Bölüm II 'de açıklanan yönte me bağlı olarak söz konusu karayollarında meydana gelen trafik kazaları tablo ve şekiller yardımıyla değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our country, here is highly losses in traffic accidents, Parellel to day by day increase in traffic, no improvement in highway standarts, traffic accidents continue. In this research the traffic accidents in Edirne-Hatay [E-5] (new number 5 E-80 + E-89 + E-90 + E-98 + E-91), îzmir- Gürbulak [E-23] (new number ; E-96 + E-90 + E-88 + E-80). and Mersin-Silopi (Habur) [E-24] (new number ? E-90) highways are examined due to different years, situation of highway, type of accidents, cars in accidents, lenght of passed highway, place of accident. Results are described by figures and tables. This research includes three parts. In Part I, highways, to Id above, In Part II, research method is described. Finally, In Part III, the results are examined by the help of tables and figures.