Financial development and economic growth: The case of Turkey
Finansal gelişme ve ekonomik büyüme: Türkiye örneği
- Tez No: 336555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye için finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin finansal serbestleşme süreci tamamlandıktan sonraki dönem olan 1988?2012 yılları arası için araştırılmasıdır. Bu amaca ulaşmak için, var olan teorik ve uygulamalı literatür detaylı bir şekilde incelenmiştir. Değişkenler arasındaki teorik bağlantıyı göz önünde bulundurarak, Türkiye için finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi finansal serbestleşme süreci çerçevesinde tablolar ve grafikler yardımıyla incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde, Türkiye için 1988?2012 yılları arası çeyreklik zaman serisi verileri kullanılarak, finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi VAR analizi, koentegrasyon ve Granger nedensellik analizleri yardımıyla test edilmiştir. Uygulamalı çalışmanın sonucunda, değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişki bulunmazken, kısa dönemde ekonomik büyümeden finansal gelişmeye doğru bir nedensellik ilişkisi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between financial development and economic growth in Turkey after the completion of financial liberalization between years 1988?2012. To achieve this aim, existing theoretical and empirical literature has been reviewed in detail. By considering theoretical link between variables, the financial development and economic growth relationship for Turkey in the context of financial liberalization process has been examined with the aid of tables and graphs. In empirical part of the study, by using quarterly time series data between 1988?2012 for Turkey, causal relationship between financial development and economic growth has been tested by using VAR analysis, cointegration and Granger causality tests. The result of the empirical study showed that while there is no long run relationship between variables, there exists a short-run relationship which causality runs from economic growth to financial development.