Instructors' attitudes and practices on assessing English speaking skill
Okutmanların İngilizce konuşma becerisi değerlendirmedeki tutum ve uygulamaları
- Tez No: 336556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAZZEZ YAVUZ KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Öğretim yöntem ve yaklaşımlarıyla ilintili tartışmalar, öğrenme tartışmalarına dönüştüğünde; yabancı dil olarak İngilizce öğretim tartışmaları da bu bağlamda kökten bir değişime uğramıştır. Bu değişimin en önemli belirleyicisi tartışmasız ölçme değerlendirmedeki dönüşümlerdir. Gerçek yaşam dil etkinlikleri olarak düzenlenen ölçme değerlendirme etkinlikleri, performansa dayalı, doğrudan ve biçimlendirici amaçlarla yapılmaktadır. Özellikle, İngilizce konuşma becerisini geliştirmede ve kazandırmada; özgün, iletişimsel, doğrudan, performansa dayalı ölçme değerlendirme yöntem ve teknikleri kullanılmadığı durumlarda, konuşma becerisinin iletişimsel bağlamda hedeflenen seviyede kullanılamadığı yaygın bir kanaattir. ?Okutmanların İngilizce Konuşma Becerisi Değerlendirmedeki Tutum ve Uygulamaları? başlıklı bu çalışmada, okutmanların, İngilizce konuşma becerisini değerlendirmede kullandıkları teknikler iletişimsellik bağlamında sorgulanmaktadır. Okutmanların değerlendirme ölçütlerine dair farkındalıkları ve hangilerini öncelledikleri bu çalışmanın araştırdığı diğer yönü teşkil etmektedir. Nitel ve nicel olarak, anket ve görüşme metotları kullanılarak araştırılan bu tez çalışması, okutmanların İngilizce konuşma becerisini değerlendirmedeki tutum ve, uygulamaları ile bu süreçte karşılaştıkları zorlukları ele almaktadır. Ayrıca, bu çalışmada, okutmanların, İngilizce konuşma becerisini değerlendirmedeki tutum ve uygulamaları, onların cinsiyet, eğitim, deneyimleri ve öğrencilerinin İngilizce seviyeleriyle kıyaslanmakta; onların tutum ve uygulamalarının bu değişkenlerle olan ilişkileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
After discussions regarding teaching methods and approaches have turned into the ones about learning, teaching English as a foreign language has undergone the same process and changed dramatically in this context. What determines these changes is the transformations in testing and assessment. Assessment techniques that are designed as authentic are performance-based, direct, and formative. Especially in teaching English speaking skill, it is a common belief that speaking skill for communicative purposes may not be performed on condition that it is not assessed through performance-based communicative, direct, authentic assessment techniques and methods. This study is titled as ?Instructors? Attitudes and Practices on Assessing English Speaking Skill?. It investigates how the instructors assess English speaking skill, what techniques they use for assessing speaking skill, and whether those assessment techniques are communicative or not. Moreover, it clarifies whether the instructors are aware of the principles of assessment and what principle they prioritize. Being conducted through qualitative and quantitative methods, this study reveals the difficulties encountered in assessing English speaking skill. Instructors? attitudes and practices in relation to their gender, educational background, teaching experience, and English proficiency levels of their students are presented to prove whether there exists a meaningful relation between these variables.