Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kliniklerinde bakteremi atağı geçiren hastalardan izole edilen Staphylococcus aureus kökenlerinin çeşitli antibiyotiklere karşı minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerlerinin tespiti ve MİK değerleri ile mortalite arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi.
Determination of MIC levels of Staphylococcus aureus strains isolated from bacteremic patients in clinics of Cerrahpaşa Medical School and evaluation of the correlation between MIC levels and mortality
- Tez No: 336563
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Son yıllarda S. aureus enfeksiyonlarında metisilin direnci ve vankomisin minimal inhibitör konsantrasyon (MİK) değerlerinin yüksekliği klinik tedavi başarısızlıklarının önde gelen sebepleri arasında gösterilmektedir. Çalışmamızda 2002-2010 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin çeşitli servislerinde yatmakta iken bakteremi atağı geçiren hastalardan elde edilen toplam 103 S. aureus izolatının vankomisin, teikoplanin, linezolid, daptomisin ve tigesikline ait MİK değerleri E-test yöntemiyle tespit edildi. Vankomisin, teikoplanin, daptomisin ve linezolide dirençli suş saptanmadı. Tigesikline dirençli 6 metisiline dirençli S. aureus (MRSA) ve 3 metisiline duyarlı S. aureus (MSSA) suşu saptandı. Çalışma sonucunda MRSA kökenlerinin vankomisin MİK değerleri, MSSA'lara göre anlamlı derecede daha yüksek olarak bulundu (p< 0,007). MRSA'larla oluşan bakteremik enfeksiyonlarda yoğun bakım gereksinimi (p< 0,000) ve mortalite oranı (p< 0,001) MSSA'lara göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Çalışmamızın sonucunda metisilin direnci ve vankomisin MİK değerlerinin yüksekliği ile artmış morbidite ve mortalite arasında dikkate değer bir korelasyonun olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years, methicilline resistance and increased minimal inhibitory concentration (MIC) levels to vancomycin, leads to failures in treatment of infections due to S. aureus. In this study, we determined the vancomycin, teicoplanin, linezolid, daptomycin and tigecycline MIC levels by E- test method of 103 S. aureus isolated from patients followed-up in different clinics of Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty between years 2002-2010. Six methicillin resistant S. aureus (MRSA) and 3 methicillin sensitive S. aureus (MSSA) were detected. MIC levels of vancomycin in MRSA were significantly higher when compared with levels in MSSA (p< 0,007). Intensive care unit requirements and mortality rates were significantly higher in patients infected with MRSA than in patients infected with MSSA respectively (p< 0,007, p< 0,000 respectively).According to the results of this study we concluded that, methicilline resistance and increased vancomycin MIC levels in S.aureus, correlates with higher morbidity and mortality in patients infected.