Over kanserli hastalarda epidermal büyüme faktörü, transforming büyüme faktörü ve C-ERB B2 düzeyinin önemi
Ovarian cancer patients: EGF, TGF-Alpha and C ERB B2 level of importance
- Tez No: 336564
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ŞANİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Over kanserli hastalarda EGF, TGF alfa ve C ERB B2' nin tanısal etkinliğini irdelemek ve evre, grade, histolojik tip gibi faktörler ile ilişkisini araştırmaktır. Ayrıca verilerin klinik uygulanabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır.Materyal ve metod: Kliniğimizde ameliyat olan 43 over kanserli hastadan operasyon öncesi ve 30 kontrol hastasından 10 cc kan alındı. Evreleme FİGO evreleme sistemine göre yapıldı. Klinik ve histopatolojik özellikleri kaydedildi. Operasyon öncesi alınan serum örnekleri enzyme-linled immunosorbent yöntem ( ELİSA) ile çalışıldı. Elde edilen sonuçlar klinik verilerle karşılaştırıldı. Histopatolojik özellikler ve serum EGF, TGF alfa, C ERB B2 seviyeleri mukayeseli olarak değerlendirildi.Bulgular: Çalışma ve kontrol grubunu oluşturan kadınların ortalama yaşları, pariteleri istatiksel olarak farklı değildi. Çalışma grubunda ortalama Ca 125, EGF, TGF-alfa ve C ERB B2 seviyesi kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek olarak bulundu.Over kanserinin evresi , grade ve histolojik alttipleri ile Ca 125, EGF, TGF alfa ve C ERB B2 arasında ilişki bulunamadı.Receiver operating characteristic (roc) analizinde, EGF için cut-off değeri 47.90 pg/ml seçildiğinde over kanseri için spesifitesinin %65.1 ve sensitivitesinin %80 olduğu görüldü. Yine roc analizinde TGF alfa'nın over kanseri belirteci olarak kullanımında 41095.00 pg/ml değeri cut-off alındığına spesifitesi %72.1, sensitivitesi ise %90 olarak bulundu. C ERB B2 için ise cut-off değeri 4.63 pg/ml olarak seçildiğinde , over kanser belirteci olarak spesifitesi %76.7 ve sensitivitesi %83.3 olarak belirlendi.Sonuç: Over kanserli olgularda ameliyat öncesi serum EGF, TGF alfa, C ERB B2 seviyeleri over kanseri tanı ve taramasında ek bir belirteç olarak kullanılabilir. Fakat serum TGF alfa, EGF ve C-ERB B2 konsantrasyonlarıyla tümörün derecesi, evresi, büyüklüğü ve histolojik tipi arasında ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evalute the diagnostic value of EGF, TGF alpha ve C ERB B2 in patients with ovarian cancer and investigate its relationship with factors such as tumor stage, grade and histological type. An additional goal is to assess the utility potential of findings in clinical practice.Materials and methods: Ten mililiters of venous blood was drawn from 43 patients before the operation who were operated in our clinic and from 30 control cases. Kliniğimizde ameliyat olan 43 over kanserli hastadan operasyon öncesi ve 30 kontrol hastasından 10 cc kan alındı. Staging was performed according to FIGO staging system. Clinical and histopathological characteristics were recorded. Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) was performed on serum samples which were obtained before the operation. Results were compared with clinical data. Histopathological characteristics and serum EGF, TGF alpha, C ERB B2 levels were compared with each other.Resuts: Mean ages and parities of cases in the study and control groups were similar. In the study group, mean serum levels of Ca 125, EGF, TGF alpha and C ERB B2 were significantly higher compared to the control group.There was no significant relationship between the stage, grade and histological subtype of the ovarian cancer and serum levels of Ca 125, EGF, TGF alpha and C ERB B2.In receiver operator characteristic (ROC) analysis, cut-off values for EGF were 47.90 pg/ml for 65.1 % specificity and 80 % sensitivity. In ROC analysis for TGF alpha, when the cut off value was determined as 41095.00 pg/ml as an ovarian cancer marker, percentages were 72.1 and 90 for specificity and sensitivity respectively. C ERB B2 had a spesificity of 76.7 and a sensitivity of 83.3 as an ovarian cancer marker when the serum cutoff level was taken 4.63 pg/ml.Conclusion: In ovarian cancer patients, pre operative serum levels of EGF, TGF alpha and C ERB B2 can be used as supplementary markers in the screening and diagnosis.. However, serum TGF alpha, EGF and C-ERB B2 levels did not have significant relationship with tumor grade, size, stage and histological type.