Renal transplantasyon hastalarında mikofenolat mofetil ile mikofenolat sodyumun karşılaştırılması
The comparison of mycofenolate mofetil with mycofenolate sodium in renal transplant patients
  1. Tez No: 336562
  2. Yazar: BİLGİN APTARAMANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Mikofenolik asit türevleri renal transplantasyon sonrası yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikofenolat mofetil (MMF) ve mikofenolat sodyum (MPS) kullanan hastalarda her iki preparatın yan etki ve etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık.Hastalar ve yöntem: Bu çalışmada Ocak 2002 ile Mart 2008 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi transplantasyon ünitesinde böbrek nakli yapılan, başlangıç immunsüpressif tedavisi steroid, takrolimus ve MMF veya MPS olan hastalar incelendi. Erken graft kaybı olanlar, 18 yaşından küçükler, poliklinik takibi olmayanlar ve farklı immünsüpressif kullananlar çalışmaya alınmadılar. 105 hastanın dosyası çalışma için uygun bulundu. Demografik bulgular, verici ile ilgili veriler , immunsupressif ilaçların kullanımı, biyokimyasal ve hematolojik parametreler, gastointestinal ve hematoloji yan etkiler ve renal fonksiyonlar incelendi.Bulgular: İncelenen hastaların 56'si MMF 49'u ise MPS kullanıyordu. Her iki grup demografik parametreler ve nakil öncesi diyaliz süresi açısından benzerdi. Birinci ay MMF dozu MPS dozundan daha yüksek bulundu ancak 3. aydan sonraki takiplerde MPS dozu MMF dozunda göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu diğer immunsupressif ilaç dozları benzerdi. Genel gastrointestinal yan etki sıklığı MMF grubunda %42.8 MPS grubunda ise %44.8 olarak bulundu (P=0.0846). Lökopeni sıklığı da her iki grup arasında benzer oranda rastlanmıştı. Ciddi gastrointestinal yan etki nedeniyle mikofenolik asit tedavisinin değiştirilmesi MMF grubunda 6 hastada, MPS grubunda ise 1 hastada saptanmıştır (P=0.183). Biyopsi ile ispatlanmış akut rejeksiyon atağı MMF kullanan 6 hastada, MPS kullanan 7 hastada dökümante edilmiştir (P=0.768). Her iki grup arasında 60 aylık takip sonunda log-rank testi ile GFR'de %50 azalma olması bakımından anlamlı fark bulunmamıştır (P=0.719) . Sadece MMF grubunda bir hastada graft kaybı tespit edilmiş, takip boyunca ölen hasta olmamıştır.Sonuç: Sonuç olarak yaygın olarak kullanılan iki mikofenolik asit türevi arasında yan etki ve etkinlik açısında belirgin farklılık bulamadık. Bu durumda maliyet ilaç seçiminde karar verdirici bir unsur olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Myocfenolic acid derivates are widely used following renal transplantation. We aimed to investigate the tolerability and efficacy of Mycophenolate mofetil and of mycofenalate sodium Patients and Methods: Patients who had a kidney transplantation between januvary 2002 and march 2008 in Cerrahpasa Medical Faculty and who had given triple immunosuppressive therapy consisted of steroid, tacrolimus and myocpehnolic acid derivate were enrolled to the study. Patients who had an early graft loss, aged