Tüm düzeltme ameliyatı yapılan fallot tetralojili hastalarda sağ ventrikül disfonksiyonunun pulsed dalga doku doppler yöntemi ve kardiyak manyetik rezonans ile değerlendirilmesi
Evaluation of rigth ventricular dysfunction in patients with tetralogy of fallot who underwent total correction operation by pulsed wave tissue doppler method and magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 336566
  2. Yazar: BÜLENT KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'nde izlenmekte olan tüm düzeltme ameliyatı yapılmış Fallot Tetralojili hastalarımızın, sağ ventrikül fonksiyonlarını, Pulsed Dalga Doku Doppler ekokardiyografi (PDDD) ve kardiyak MR ile değerlendirmek ve bu iki yöntemi karşılaştırmak istedik.Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'nde izlenmekte olan, tüm düzeltme ameliyatı uygulanmış 31 hastanın Pulsed Dalga Doku Doppler ekokardiyografi (PDDD) ve kardiyak MR bulguları incelendi. Pulmoner yetersizlik haricinde rezidüel lezyonu bulunan, sağ ventrikül ve pulmoner arter arasındaki sistolik basınç gradyentinin > 30 mmHg olan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalara fizik inceleme, EKG, ekokardiyografi uygulandı ve kardiyak MR parametreleri hasta dosyalarından retrospektif olarak değerlendirildi. Kontrol grubu olarak aynı yaş grubunda, masum üfürüm ya da göğüs ağrısı nedeniyle tetkik edilen ve kardiyak patoloji saptanmayan 36 çocuk alındı, bu çocuklara standart ekokardiografi ve PDDD yapıldı..Bulgular: Çalışmaya Fallot Tetralojisi nedeni ile ameliyat edilmiş, yaş ortalaması 14.25 ± 3.61 yıl olan 31 hasta ve yaş ortalaması 13.72 ± 3.21 olan 36 sağlıklı çocuk alındı. Hastaların tüm düzeltme yaşı 2.56 ± 1.61 yıl, izlem süresi ortalama 11.98 ± 3.03 yıl idi. Sağ ventrikül miyokardial diastolik doku Doppler parametrelerinden Em, Am ortalama değerleri hasta grubunda kontrol grubuna göre daha düşük iken IVGZ ise kontrol grubuna göre daha uzamış bulundu. Sağ ventrikül miyokardial sistolik doku Doppler parametrelerinden Sm hasta grubunda düşük iken, IVKZ hasta grubunda uzamıştı. Ejeksiyon zamanında ise 2 grup arasında istatistiksel bir farklılık yoktu. İzovolumik kasılma sırasındaki miyokardiyal akselerasyon (İVA) hasta grubunda kontrol grubuna göre daha düşük iken ve miyokardiyal performans indeksi (Tei indeksi) daha yüksekti. Tüm düzeltme ameliyatı yapılmış 31 hastanın MR sonuçlarını literatürde yayınlanmış sağlıklı kontroller ile karşılaştırıldığında hasta grubunda RV-EDV, RV-ESV, PRF anlamlı şekilde artmış, RV-EF azalmış saptandı. Tüm düzeltme ameliyatından sonra geçen süre ile sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ile negatif, pulmoner yetersizlik fraksiyonu, diyastol ve sistol sonu volüm ile pozitif korelasyon saptandı. Ekokardiografik olarak hasta grubunu pulmoner yetersizlik derecesine göre hafif-orta ve önemli olanlar olmak üzere 2 gruba ayırıp bunları da sağ ventrikül lateral triküspid anulus PDDD verileri ve kardiyak MR parametreleri açısından karşılaştırıldığında: Pulmoner yetersizlik derecesi önemli olan grupta Em ve Em/Am oranı anlamlı olarak pulmoner yetersizlik derecesi hafif-orta olan gruptan daha düşük iken pulmoner yetersizlik derecesi önemli olan grupta pulmoner yetersizlik fraksiyonu, sağ ventrikül diyastol ve sistol sonu volümleri anlamlı olarak pulmoner yetersizlik derecesi hafif-orta olan gruptan daha yüksek, ve sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu daha düşüktü.Sonuç: Tüm düzeltme ameliyatı sonrası Fallot Tetralojili hastaların fonksiyonel kapasitelerinin iyi olmakla birlikte, ekokardiyografi ile sağ ventrikülün global fonksiyonlarının pulmoner yetersizlik derecesi ile ilişkili olarak etkilendiği ve klinik bulgu vermeden PDDD ile ölçülen MPİ' nin izlemde önemli olduğu ve sağ ventrikül disfonksiyonunun kardiyak MR ile kantitatif olarak saptanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to evaluate right ventricular dysfunction in patients who underwent total correction operation for Tetralogy of Fallot and have been since followed-up from Istanbul university Cerrahpasa Faculty of Medicine Pediatric cardiology out-patient clinic by Pulsed Wave Tissue Doppler and cardiac MRI and compare the results.Materials and Method: Pulsed Wave Tissue Doppler (PWTD) and cardiac MRI findings of 31 patients who underwent total correction operation for Tetralogy of Fallot and have been since followed-up from Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine Pediatric cardiology out-patient clinic were evaluated. Patients with residual lesions other than pulmonary insufficiency and those whose systolic pressure gradients between right ventricle and pulmonary artery were above 30 mmHg were excluded from the study. The patients underwent full physical examination, electrocardiography and echocardiography; and their cardiac MRI parameters were retrospectively retrieved from their clinic files. As the control group, 36 healthy children of the same age group who were referred to our clinic with complaints or findings of chest pain and innocent murmur and have been cleared of all cardiac pathologies. This group of children all underwent standard echocardiography and PWTD.Findings: Thirty one patients who underwent operation fot Tetralogy of Fallot with the mean age 14.25 ± 3.61 and 36 healthy children whose mean age was 13.72 ± 3.21 were included in the study. The mean age of total correction operation and total period of follow-ups were 2.56 ± 1.61 and 11.98 ± 3.03 respectively. Mean values of Em, Am of the right ventricle myocardial diastolic parameters were lower in the study group compared to the control group; whereas, isovolumic relaxation times (IVRT) were prolonged. Sm values of right ventricle myocardial systolic tissue Doppler parameters were lower; on the other hand, isovolumetric contraction times (IVCT) were prolonged in the study group. There was no statistical difference between the ejection periods of the two groups. Myocardial acceleration during the isovolumic contraction (IVA) was reduced in the study group compared to the control group; however, mycordial performance indices (Tei index) were increased. When we compared MRI results of all the patients who underwent total correction operation with those of the healthy control groups in literature, it was deduced that RV-EDV, RV-ESV, PRF were significantly increased and RV-EF values were decreased. There was negative correlation between the period after total correction operations and right ventricle ejection fraction. However, there was positive correlation between the same period of time and pulmonary insufficiency fraction, end-diastolic and end-systolic volumes. When the patients were evaluated by echocardiography and divided into two groups ? namely ?mild-moderate? and ?severe? ? according to their level of pulmonary insufficiency and compared by means of their data on right ventricle lateral tricuspid annulus PWTD and cardiac MRI parameters, Em and Em/Am ratio were lower in severe pulmonary insufficiency group than those of mild-moderate pulmonary insufficiency group; whereas, the former group?s pulmonary insufficiency fraction, right ventricular end-diastolic and end-systolic volumes were significantly higher than the latter group?s parameters, but right ventricular ejection fraction was higher.Results: Even though the functional capacities of the patients who underwent total correction operation for Tetralogy of Fallot were fairly good, it was deduced that the echocardiographic deterioration of global functions of the right ventricle related to the level of pulmonary insufficiency can be detected and MPI measured by PWTD before the appearance of clinical symptoms is an important parameter in follow-ups and also that right ventricular dysfunction can be quantitatively detected by cardiac MRI.