Tüm düzeltme ameliyatı yapılmış fallot tetralojisi olgularında post operatif dönemde gelişebilen pulmoner kapak yetmezliğinin nedenlerinin ve sonuçlarının analizi
Analysis of outcomes and causes of the pulmonary regurgitation during postoperative period as a result of total correction of the patients diagnosed as Tetralogy of Fallot.
  1. Tez No: 272091
  2. Yazar: MEVLÜT MELİH BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Fallot tetralojisi (FT)anısı ile geçmişte tümdüzeltme yapılan hastaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.Çalışmamızda 19672009 seneleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar CerrahisiAnabilim Dalı kliniğinde FT tanısı ile tüm düzeltme ameliyatı yapılan hastalarda(n=2133)pulmoner kapak yetmezliğinin (PY)muhtemel nedenlerini ve sonuçlarınındeğerlendirmesi amaçlanmştır.Arşivlerin taranması sonucu %48 (n=1027)hastadosyasına ulaşılarak hastaların demografik özelliklerini,sağ ventrikül çıkımyoludarlığı (RVOTO)giderme yöntemlerini,post operatif fonksiyonel kapasitelerini,post operatif ekokardiyografilerinde (EKO)PY varlığı ve derecesini ve rezidüelpatolojilerin varlığını,ritim bozukluklarını ve tiplerini ve pulmoner kapak replasmanı(PVR)yapılan has aların PVR öncesi ve sonrası fonksiyonel kapasiteleriniistatistiksel olarak analiz edilmiştir.Post operatif dönemde düzenli poliklinik kontrolüve EKO 'leri mevcutolan %14 (n=292)hasta çalışma kapsamına alınmıştır.Dosyalarına ulaşılabilen tüm hastalar ele alındığında erken post operatif mortaliteoranı %4.6 (n=99)olup zaman içerisinde mortalite oranlarında ve ameliyat yaşıortalamalında azalma tespit edilmiştir (p0.05).Rezidüel pulmoner stenoz (PS)ile fonksiyonelkapasitelerindeki azalma arasında (p
Özet (Çeviri)
The number of patients who are diagnosed and corrected as Tetralogy of Fallot ,areincreasing.Within our study we have evaluated he reasons and results of pulmonaryregurgitation within he patients (n=2133)corrected totally diagnosed as Tetralogy ofFallot between 1967 and 2009 at the Hacettepe University Faculty of MedicineDepartmen of Cardiovascular Surgery.Reviewing archives 48%(n=1027)files canbe reached and retrospectively searched for the demographic characteristics,theprocedures of the relief of RVOTO,functional status,the existence and degree ofpulmonary regurgitation and the existence of residual pathologies,arrhythmia and itstypes and he functional status of he patients applied pulmonary regurgitation beforeand after PVR.14%(n=292)of he files included routine post operative controls andechocardiographic examinations.These files are chosen for the study group.It hasbeen determined that the early post operative mortality rate for all of he patients whohad been operated since 1967 (n=213)is 4.6%(n=99),their mortality rates and ageof surgery decreased in time (p0.05).A significant statistical relation is determinedbetween the residual PS,severity of PS,residual VSD and decrease in functionalcapacities of the patients (p