Omurilik yaralanmasında nörolojik seviye: ASIA standartları ile transkraniyal manyetik uyarım incelemesinin karşılaştırılması
Neurological level in spinal cord injury: Comparison between ASIA standarts and transcranial magnetic stimulation
  1. Tez No: 336565
  2. Yazar: NURETTİN İREM ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜNALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde OY tanısı ve prognoz tayini ASIA tarafından tanımlanan ?altın standart? kabul edilen muayene yöntemleri ile gerçekleştirilir. ASIA standartlarına göre motor seviyenin belirlenmesinde kullanılan anahtar kaslar C1?4, T2?L1 ve S2?5 segmentleri arasında bulunmadığından dolayı bu seviyelerdeki motor seviye, duyusal seviyeye bakılarak belirlenmektedir.Kortikospinal yolların tutulduğu hastalıkların değerlendirilmesinde, motor korteks üzerinden TMU ile saptanan MUP değerlerinin kayıtlanması göreceli olarak kanıtlanmış ve güvenilir bir yöntemdir.Bu çalışmanın amacı travmatik ASIA?A OY'li hastaların, ASIA standartlarına uygun olarak yapılan nörolojik muayene bulguları ile TMU ile paravertebral kaslardan saptanan MUP değerlerinin karşılaştırılmasıdır.Komplet travmatik OY'li (C8?T12) olduğu aynı fizyatrist tarafından ASIA standartlarına göre yapılan muayene sonucunda belirlenen 20 hastanın ekstremite ve paravertebral kaslarından, TMU ile saptanan MUP değerleri, ASIA standartlarına göre ayrıntılı nörolojik muayene sonuçlarını bilmeyen aynı nöroloji uzmanı tarafından kaydedilmiştir.Çalışmamızda TMU ile saptanan en kaudal paravertebral MUP düzeyleri ile ASIA muayenesi ile bulunan nörolojik seviyeler arasında ileri derecede anlamlı fark bulunmuştur (p
Özet (Çeviri)
neurological examination are accepted as ?gold standart? in patients with spinal cord injury (SCI). According to the ASIA standarts, in the segments of spinal cord where there is no key muscle (C1?4, T2?L1, S2?5), the sensory level is considered as motor level.In the evaluation of disorders involving corticospinal tracts, recording of motor evoked potential (MEP) from the motor cortex by using transcranial magnetic stimulation (TMS) has been reported to be a reliable method.The aim of the study was to compare the findings of neurological examination performed according to the ASIA standards with MEPs obtained from paravertebral muscles of traumatic ASIA?A SCI patients by using TMS.Neurological examinations were performed by the same physiatrist. TMS applications were performed by the same neurologist who was blind to the detailed neurological examination findings according to the ASIA standards.Results of the study showed a significant difference (p< 0.001) between the neurological levels and the most caudal paravertebral MEP levels found by TMS. We think that possible reasons for these findings include multisegmental innervation of the paravertebral muscles and the long muscle fiber conduction. In 19 of our 20 patients, the neurological levels were between T2?L1 segments and in almost all the patients the sensory levels were considered as motor levels. This rule of ASIA standards might also play a role in these findings.The findings of the present study may contribute to the current literature especially regarding the routine electrophysiological studies on patients with SCI.