Sigara içen ve içmeyenlerde genel anestezi sırasında kullanılan taze gaz akımının karboksihemoglobin düzeylerine etkisi
The effects of fresh gas flow on carboxyhemoglobin levels in smokers and non-smokers during general anesthesia
- Tez No: 336577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CAVİDAN ARAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmamızda sigara içen ve içmeyen hastalarda elektif operasyonlarda genel anestezialtında kullanılan farklı taze gaz akımlarının non-invaziv olarak ölçülen karboksihemoglobindüzeylerine olan etkisini araştırmayı amaçladık.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Etik Kurul onayı ve olguların izinlerialındıktan sonra, genel anestezi altında elektif cerrahi planlanan ASA I-II risk grubundayaşları 18-80 arasında değişen 100 hasta çalışmaya alındı. Operasyon öncesi hastalar sigaraiçenler (n=50) ve sigara içmeyenler (n=50) şeklinde iki gruba ayrıldı. Her bir grupentübasyondan sonra tekrar iki gruba ayrılarak; bir gruba 4 lt/dk, diğer gruba ise 6 lt/dk'dantaze gaz akımı uygulandı. Tüm hastaların indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyonsonrası, intraoperatif her 30 dakikada bir, operasyon sonu, ekstübasyon sonrası, postoperatif30. ve 60. dakikalarda; kalp tepe akımı, sistolik ve diastolik kan basınçları, periferik oksijensatürasyonu, end-tidal karbondioksit ve non-invaziv olarak ölçülen karboksihemoglobindeğerleri kaydedildi.Sigara içen ve sigara içmeyen olguların cinsiyet, yaş, içilen sigara miktarı, operasyonsüresi ve ekstübasyon süreleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Olgulara ait indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, intraoperatif 30., 60.,90., 120., 150. ve 180. dakika ve operasyon sonu, ekstübasyon sonrası, postoperatif 30. ve 60.dakika kalp tepe akımı, sistolik ve diastolik kan basınçları, periferik oksijen satürasyonu, endtidalkarbondioksit ve karboksihemoglobin değerleri incelendiğinde gruplar arasındaistatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.Sonuç olarak; sigara içen ve içmeyen hastalarda genel anestezi altında kullanılan farklıtaze gaz akımlarının non-invaziv karboksihemoglobin ölçümleri, end-tidal karbondioksitdeğerleri ve hemodinamik parametreler üzerine etkili olmadığını saptadık. Elde ettiğimiz busonucu elektif operasyon planlanan hastaların premedikasyondan sonra operasyona kadargeçen süre içinde sigaraya ara vermelerine ve uygulanan farklı taze gaz akımlarının (4 lt ve 6lt/dk) her ikisinin de yüksek taze gaz akımı olmasına bağlamaktayız.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to investigate the effects of different fresh gas flows on noninvasivelymeasured carboxyhemoglobin levels in smokers and non-smokers who wereundergoing elective surgery.After Ethics Committee approval and obtaining permission of cases, 100 patients ASAscores I-II, age varies between 18-80 years were included to the study. Preoperatively,patients were divided into two groups as smokers (n=50) and non-smokers (n=50). Afterintubation each group were divided into two groups and in one of the groups we used a freshgas flow of 4 L/min while using 6 L/min in the other group. In every patient we documentedthe values of heart rate, systolic and diastolic blood pressures, arterial oxygen saturation, endtidal carbon dioxide, non-invasively measured carboxyhemoglobine before and afterinduction, after intubation, every 30 minutes in the operation, at the end of the operation, afterextubation, 30 and 60th minute after the operation.There was no statistically significant difference when all parameters were compared inpatients smoking and non-smoking such as sex, age, smoking frequency, operation, andextubation times. When the patients? parameters were compared such as heart rate, systolicand diastolic blood pressures, arterial oxygen saturation, end-tidal carbondioxide,carboxyhemoglobine levels before and after induction, after intubation, 30, 60, 90, 120, 150,180th minutes in the operation, at the end of the operation, after extubation, 30 and 60thminutes after the operation, there was no statistically significant difference.As a result, we detected that there were no effects of different fresh gas flows on noninvasivelymeasured carboxyhemoglobin levels, end-tidal carbondioxide levels andhemodynamic parameters in smokers and non-smokers during general anesthesia. We thinkthat, this result is associated with the smoking cessation of electively operated patients and theelimination of carboxyhemoglobine from blood in this duration. However, 4 and 6 L/minfresh gas flows are both high gas flows and we think that this is also one of the reason ofsimilar carboxyhemoglobine levels with different gas flows used in our study.