Kemoterapi uygulanan hastaların birinci derece yakınlarında depresyon ve anksiyete sıklığı
The frequency of depression and anxiety disorder in relatives of patients undergoing chemotherapy
  1. Tez No: 336580
  2. Yazar: ZEHRA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÖKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kanserin tedavisi multidisipliner çalışmayı gerekmektedir. Tedavi planı içerisinde gerek klinisyenlerin gerekse hasta ve hasta yakınlarının en çok dikkat ettikleri nokta cerrahi tedavi ve/veya kemoradyoterapi protokolleridir. Oysa literatürde geniş bir şekilde araştırılmasına rağmen hastaların içerisinde bulundukları psikolojik kondisyoner durum genellikle göz ardı edilmektedir. Bu araştırmanın amacı, kemoterapi uygulanan hastaların kemoterapi öncesi ve tedavi süresince birinci derece yakınlarında depresyon ve anksiyete sıklığını ve bunlarla ilişkili faktörleri belirlemektir. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü?nde Haziran 2011 ve Ocak 2013 tarihleri arasında kanser tanısı konularak kemoterapi uygulanan 287 onkoloji hastası ve bu hastaların 287 birinci derece yakınları alındı. Tanı anında ve her üç ayda bir klinik görüşme yapılarak hastalara SF36 (short form-36) Yaşam Kalitesi Ölçeği, hasta yakınlarına Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulandı. Hasta ve hasta yakınlarının çoğunu 41-60 yaş aralığı oluşturmaktadır. Onkoloji hastalarının %58,5?i kadın, %41,5?i erkek olup; hasta yakınlarının %44,3?ü kadın, %55,7?si erkektir. Tanı anında ve kontrol değerlendirmelerin çoğunda hasta yakınlarında kadınlarda erkeğe göre 6 kata varan oranda depresyon ve anksiyete fazla bulunmuştur. Hasta yakınlarında kronik hastalık varlığının tanı anında ve bazı kontrollerde 7 kata kadar anksiyete ve depresyonu arttırdığı tespit edilmiştir. Sadece tanı anında hasta yakınlarındaki anksiyete sıklığı 41-60 yaş grubunda 21-40 yaş grubuna göre 3 kat fazla saptanmıştır. Hasta yakınlarının eğitim düzeyi ilk ve ortaokul olanlarda lise ve üzeri eğitim seviyesine sahip olanlara göre tanı anında ve kontrollerin çoğunda 20 kata varan depresyon sıklığı bulunmuştur. Hastada progresyon olması regrese olmasına göre depresyonu özellikle 4. Kontrolde 67 kata, anksiyete sıklığını 19 kata kadar arttırdığı bulunmuştur. Kanser hastalığının tıbbi yönetimi hastanın bakımından primer sorumlu olan bakım verenlerinin de fiziksel ve emosyonel sağlıklarının ele alınmasını gerektirir. Tanı aşamasında hasta ve yakınlarının değerlendirilip, elde edilen sonuçların karşılaştırılması sonucunda tedavi bitiminde meydana gelebilecek ?Anksiyete ve Depresyon? duygularının azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
The treatment of cancer must been required multidisciplinary teamwork. In treatment process, both patients and clinicians settle down to surgery and / or chemoradiation protocols. Whereas, psychological condition of patients and caregivers investigated by many authors, are often overlooked. The aim of this study is found out the incidence of depression and anxiety in patient?s first-degree relatives undergoing chemotherapy treatment before and during chemotherapy and to determine the factors associated with them. Between June 2011 and January 2013, 287 first-degree relatives and 287 patients with the diagnosis of cancer undergoing chemotherapy were included in Celal Bayar University, Faculty of Medicine, Department of Medical Oncology Hospital. At diagnosis and every three months, the patients were interviewed with SF36 (Short Form-36) Quality of Life Scale, and Beck Depression Inventory and the Beck Anxiety Scale were administered to patients' relatives. The most of the patients and their relatives are the 41-60 age range. The oncology patients, 58.5% were female, 41.5% were male and their relatives 44.3% female, 55.7% percent were male. At the time of diagnosis and control medical examination, depression and anxiety were found to be up to 6 times in women than men. The presence of chronic disease have been identified up to 7 times increased anxiety and depression At the time of diagnosis and some control medical examination. The frequency of anxiety were obtained three times more in 41-60 age group comparing to 21-40 age group at the time of diagnosis. In most of the time of diagnosis and control, Relatives of patients with primary and secondary school education compared to those who are higher level of education have up to 20 times the incidence of depression. The progression of disease compared to regression was found to increase the frequency of anxiety 67 times and was found to increase the frequency of depression 19 times in fourth control medical examination. The physical and emotional health of caregivers responsible for the medical management of cancer patients requires consideration. The assessment of patients and caregivers at the time of diagnosis can be reduced anxiety and depression feelings at the end of treatment.