Zoledronik asidin kemik defektlerindeki kemik iyileşmesine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Research of the effects of zoledronic acid in experimental bone defect healing
- Tez No: 336581
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Erkek Wistar albino rat mandibulasında oluşturulan kemik defektlerinin iyileşmesinde zoledronik asidin lokal ve sistemik kullanımı ile kontrol grubundaki kemik iyileşmelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada yeni olşuşan kemik hacmi miktarı, osteoklast sayıları ve osteoblast sayıları histopatolojik olarak değerlendirildi.İstatistiksel olarak değerlendirildiğinde, osteoblast ve osteoklast sayılarında gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Kemik iyileşmesi karşılaştırıldığında lokal ilaç uygulanan gruptaki kemik iyileşmesindeki fark diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p0.05).Sonuç olarak; kemik defektlerinde lokal olarak uygulanan zoledronik asidin geleneksel greftleme yöntemlerine alternatif olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In our study we use male Wistar albino rats and we processed bone defect on the right side of the mandible. The use of local and systemic zoledronic acid on the healing of bone was compared with the control group.In this study the amount of ossification, osteoclast and osteoblast numbers of counts were evaluated histopathologically.Statistical analysis was evaluated, the number of osteoblast and osteoclast found no significant difference between groups (p> 0.05). Bone healing compared to other groups of local drug administered group difference was significant (p 0.05).In conclusion, zoledronic acid, when applied locally to bone defects, could be an alternative to traditional methods of grafting.