Nitrik oksit donörü SNAP ve guanilat siklaz aktivatörü YC-1'in normal ve peritonitli sıçan barsağında peristaltik hareketler üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the inhibitor effects of SNAP, nitric oxide donor, and YC-1, guanylate cyclase activator, on rat colon motility in control and peritonitis groups
- Tez No: 336584
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu deneysel çalışmada, nitrik oksit donörü SNAP ve guanilat siklaz aktivatörü YC-1'in kontrol ve peritonit gruplarında sıçan kolon motilitesi üzerindeki inhibitör etkileri araştırılmıştır.Çalışmamızda 16 adet erkek Wistar-Albino türü sıçan her birinde sekiz adet olacak şekilde iki gruba bölündü. Sham cerrahi kontrol grubuna peritonit grubuyla aynı cerrahi prosedür uygulandı. İkinci gruptaki sıçanlara çekal bağlama ve delme yöntemi uygulandı. Yirmi dört saat sonraki ikinci laparatomide sıçanlar sodyum tiyopental enjeksiyonu ile öldürüldü. Karınları orta hat kesisiyle açıldı, proksimal ve distal kolon dokuları çıkarılarak daha önceden gazlandırılmış (%95 O2 ve %5 CO2) Krebs Bikarbonat solüsyonu içerisine konuldu. 1 cm kalınlığındaki proksimal ve distal kolon segmentleri daha önceden gazlandırılmış 37oC'deki Krebs Bikarbonat solüsyonu ile doldurulmuş 10 ml'lik organ banyoları içerisine sirküler şekilde asıldı. Bu yolla KCl kasılma cevaplarının ardından, spontan kasılma cevapları ile SNAP ve YC-1'in spontan kasılmalar üzerindeki inhibitör etkileri değerlendirildi.Çalışmamızda kontrol ve peritonit grupları arasında 80 mmol/L KCl ile indüklenen kasılmalar bakımından fark bulunamadı. Proksimal kolonun spontan kasılmalarının amplitüdü distal kolonunkinden daha yüksekti. Ayrıca peritonit grubunun spontan kasılmalarının amplitüdü kontrol grubununkinden daha yüksekti. SNAP ve YC-1 proksimal ve distal kolon dokularında hem kontrol hem peritonit durumlarında spontan kasılmaları inhibe etti. Bu inhibitör etki kontrol grubunda daha belirgindi. Tüm grup ve dokularda kolon motilitesi üzerindeki inhibitör etki bakımından daha güçlü olan ajan SNAP'dı.Bu bulgular özellikle kontrol grubunda SNAP'ın spontan kasılmaların inhibisyonunda daha etkili olduğunu, bu iki ilacın, özellikle de SNAP'ın peritonitli hastalarda kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the inhibitor effects of SNAP, a nitric oxide donor, and YC-1, a guanylate cyclase activator, on rat colon motility in control and peritonitis groups were investigated.Sixteen male Wistar-Albino rats were divided in two groups (eight in each) in this study. The first group consisted of sham surgical controls that underwent the same surgical procedure as the peritonitis group. Rats in the second group underwent cecal ligation and puncture procedure. At the second laparotomy, 24 h later, the rats were killed by thiopental sodium injection. The abdomen was opened with a midline incision and proximal and distal colon tissues were removed and placed in previously aerated (%95 O2 and %5 CO2) Krebs Bicarbonate solution. Proximal and distal colon segments with 1 cm thickness were placed in circular direction in 10 mL tissue baths, filled with pre-aerated Krebs Bicarbonate solution (KBS) at 37°C. By this way, after KCl contraction responses; spontaneous contraction responses and inhibitor effects of SNAP and YC-1 on spontaneous contractions were evaluated.In our study, contractions induced by 80 mmol/L KCl were not significantly different between the peritonitis group and the control group. The amplitude of spontaneous contractions of proximal colon was higher than distal colon. Also the amplitude of spontaneous contractions of peritonitis group was higher than control group. SNAP and YC-1 inhibited spontaneous contractions of colon strips in both peritonitis and control groups. This inhibitor effect was prominent in control group. In case of inhibitor effect on colon motility, in all groups and tissues, the more powerful drug was SNAP.These results suggest that SNAP is more effective in inhibition of spontaneous contractions, especially in control groups and these two drugs, especially SNAP, may be used for the patients with peritonitis.