WAG/Rij Sıçanlarda L-arjinin ve Valproik Asit'in diken dalga deşarj üzerine etkileri
Effects of L-arginine and Valproic Acide on spike wave discharge in WAG/Rij rats
- Tez No: 336588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA GÜLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyopatoloji, Nöroloji, Physiology, Physiopathology, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Epilepsi, beyinde nöronal aktivite artışına (nöronal hipereksitabilite) bağlı olarak gelişen spontan ve tekrarlayıcı nöbetlerle karakterize epizodik serebral disfonksiyondur. İdiyopatik jeneralize epilepsiler grubu içerisinde yer alan tipik absans epilepsi, çocukluk çağında gözlenen, EEG?de 2.5-4 Hz frekansında bilateral ve simetrik diken-ve-dalga deşarjların (DDD) eşlik ettiği, ani ve kısa süreli bilinç kaybıyla karakterize jeneralize bir epilepsi formudur. DDD?lerinbaşlangıcı ve bitişi ani olup atakları özellikle uyanıklık döneminde normal EEGaktivitesi izlemektedir. Çalışmamızda Geniş spektrumlu antiepileptik olan Valproik asit ve Nitrik Oksit donörü L-arjinin?in absans epilepsinin genetik bir modeli olan WAG/Rij sıçanlarda DDD?lere etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy, the increase in neuronal activity in the brain (neuronal hyperexcitability)-induced spontaneous and episodic cerebral dysfunction characterized by recurrent, unprovoked seizures.Within the group of idiopathic generalized epilepsy with typical absence epilepsy in childhood, observed in EEG 2.5-4 Hz spike-and-wave discharges are bilateral and symmetrical (DDD), accompanied by loss of consciousness characterized by a sudden and short-term form of generalized epilepsy.DDD is the beginning and end of episodes of sudden, especially during the normal waking EEG activity are examined.In our study, the broad-spectrum antiepileptic valproic acid and nitric oxide donor L-arginine is a genetic model of absence epilepsy, the WAG / Rij rats to compare the effects of DDD.