İnşaat mühendisliği açısından hava kirliliğinin azaltılması için alınabilecek önlemler
  1. Tez No: 33660
  2. Yazar: YAVUZ YÖNTEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. BEKİR TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İV ÖZET İnşaat mühendisliği açısından enerji tasarrufu konusunda alınabilecek tedbirlerin başında, yapıların ısı kayıplarının azaltılması gelir. Bu tedbirler“binalarda ısı yalıtımı”başlığı altında toplanabilir. Isı yalıtımından amaçlanan, en uygun ısı yalıtım malzemesinin seçilmesi sonucunda daha az yakıt tüketerek ekonomik yönden kazanç sağlamak, hava kirliliği probleminin çözümüne yardımcı olmak ve daha konforlu iç ortamlar yaratmaktır. Isı yalıtımında başarılı olabilmek için kullanılabilecek mevcut malzemeleri tanımak ve bunların ekonomik analizlerini yapmak gereklidir. Bu çalışmada uygulamada kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve yalıtım uygulama metodları tanıtılmış, takip eden bölümlerde ısı yalıtımı-hava kirliliği ve ısı yalıtımı-maliyet ilişkilerinden bahsedilmiştir. Eskişehir'de toplu konut şeklinde inşa edilen çok katlı bir bina için yapılan örnek uygulamada dış duvar malzemesi olarak çeşitli kalınlıklarda düşey delikli tuğla (DDT), gazbeton (G), dolu bimsbeton (DBB), boşluklu bimsbeton (BBB), betonarme plak (BA), yalıtım malzemeleri olarak da perlitli sıva (P), polistren sert köpük (GPSK), camyünü (C) ve yonga levha (H)kullanılmış, ayrıca pencerelerin tek camlı ve çift camlı olma halleri incelenmiştir. Bunlar örnek binaya uygulanarak toplam ısı kayıpları ve değişik yakıtlarla mevsimlik yakıt tüketimi bulunmuş, kullanılan yakıtların hava kirleticilik özellikleri ve yalıtımın uygulama maliyetleri arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonuçta değişik yalıtım alternatiflerinin irdelemesi yapılarak, hem ısı yalıtımı hem de ekonomik yönden uygun malzemeler belirlenmiştir. Yapılan karşılaştırmaların sonuçlarına bir Örnek olarak, dış duvarda 19 cm düşey delikli tuğla ve 2 cm polistren sert köpük kullanılması durumunda, elde edilen direncin 20 cm betonarme plak ve 3 cm camyünü kullanılması ile elde edilen dirençten % 16 daha fazla, maliyet olarak da 9 kez daha ucuz olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From civil engineering point of view, energy saving means reducing the heat looses of buildings. This is called“the thermal insulation in buildings”. The aim of thermal insulation is to reduce the total fuel consumption, to create better living conditions indoors and to help to solve air pollution problem. In this thesis, first, thermal insulation materials and application methods have been introduced. In the following chapters, thermal insulation-air pollution and economy relationship have been discussed. Furthermore, for a multistorey building in Eskişehir different types of external wall materials such as brick with vertical holes, air entraining concrete, reinforced concrete plates and insulation materials such as glasswool, perlite and polyurethane foam have been examined. Except from these single and double glazing have been discussed. Then for this building total heat looses, annual fuel consumption and effects of this fuel consumption to air pollution have been calculated. Relationships between different materials and their costs have been displayed in graphics and tables. As one of the results, it has been found out that using 19 cm thick brick with vertical holes and 2 cm thick polyurethane insulating layer together had a % 16 better heat resistant level when compared with the 20 cm thick reinforced concrete plate and 3 cm thick glasswool. The first combination is 9 times cheaper then the second combination as well.