Dikdörtgen ve kare enkesitli borular ile oluşturulan kafes kirişlerin boyutlandırılması
- Tez No: 33661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
i*'“'*. ”***$ '._1V ÖZET Bu çalışmanın amacı“Dikdörtgen ve Kare Ertkesitli Borularla Oluşturulan Kafes Kirişlerin Eoyutlandırılması”dır. Bu çalışmada derişik geometrik şekilli kafes sistemler ele alınarak, her sistem kendi içinde, incelenmiştir. Bu sistemlerin her- biri farklı örgü elemanlarına göre dikdörtgen ve kare enkesitli borularla boyut land ırılmışt ir,. Boyut 1 andırmada 'dikdörtgen, ve kare enkesitli boruların cidarlarında- oluşabilecek burkulmalar dikkate alınarak gerekli tahkikler yapılmıştır/ "Kafes sistemler örgü çubuklarının alt ve üst.başlık çubuklarına yapacakları zımbalanma etkisi açısından.da tahkiki yapılmıştır. Boyut landa r mal arda dikdörtgen ve kare kesitli boruların diğer profillere nazaran basınç çubuklarında ekonomi sağladığı görülmüştür. Dikdörtgen ve kare enkesitli borularla boyutlandırılan kafes sistemler, farklı profiller ile daha önceden boyutlandırılan kafes sistemlere göre hafiflik yönünden karşılaştırılmış, dikdörtgen ve kare enkesitli borularla boyutlandırılan kafes sistemlerin daima diğer profillerle boyutlandırılan kafes sistemlere göre daha hafif olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- n *?! ABSTRACT“”>“^ ' The aim of this research is to design the truss systems consisting of rectangular and square sectioned members. In this study/, the trusses in different geometries are taken into consideration ' seperately and compared with each other. These systems are designed for different truss systems and different sections (square and rectangular). ”' :: in.the design procedure, ? buckling that may occur at f ectanguiar and square sect ions.are cons idered and necessary checks are döne. ^ in addition of these, the punching* checks at the' top and;, bottom joints are also done. The compression members with rectangular and square shapes are more economical than rt he other sections.... |:.;,- ? Trusses designed, with square or rectangular- sections are compared with the other profiles. Then the lightest has been choosen. As a result of this^ comparis'ion, it seems. that the rectangular and. square sections are always lighter than the other profiles.