Deneysel laminektomi sonrası epidural fibrozisin önlenmesinde triamsinolone asetonid ve clioquinol'ün etkisi
The effect of triamsinolone asetonid and clioquinol to prevent epidural fibrosis on the after experimental laminectomi
  1. Tez No: 336622
  2. Yazar: ULAŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bel ağrısı en sık görülen sağlık problemlerindendir. Lomber disk hernisi bel ağrısının en sık sebebidir. Lomber disk hastalığında cerrahi tedavi sonrası yaklaşık %15 olguda ``Başarısız Bel Cerrahisi Sendromu'' (BBCS) gelişmektedir (13,14). Lomber disk hernisi cerrahisinin başarısızlığına neden olan en önemli sebeplerden biri de epidural fibrozistir.Çalışmada Triamsinolon Asetonid ve Clipquinol'ün, ratlarda deneysel olarak oluşturulan laminektomi modelinde, epidural fibrozisin önlenmesindeki etkileri araştırıldı.Çalışmada 7 farklı grupta toplam 46 adet winstar cinsi erkek rat kullanıldı. Deneklere ketamin ve xylazin anestezisi altında L3 ve L4 total laminektomi yapıldı. Sham grubundaki deneklere herhangi bir cerrahi işlem ve ilaç yapılmadı. Kontrol grubunda sahaya serum fizyolojik uygulandı. Üçüncü gruba intra operatif epidural triamsinolon asetonid 10 mg/kg dozda uygulandı. Dördüncü gruba intra operatif epidural clioquinol 20 mg/kg dozda uygulandı. Beşinci gruba intra operatif epidural triamsinolon asetonid 10 mg/kg dozda ve clioquinol 10 mg/kg dozda uygulandı. Altıncı gruba intra operatif epidural triamsinolon asetonid 10 mg/kg dozda ve clioquinol 20 mg/kg dozda uygulandı. Yedinci gruba ise intra operatif epidural triamsinolon asetonid 10 mg/kg dozda ve clioquinol 40 mg/kg dozda uygulandı. Denekler 6. haftanın sonunda ölümcül dozda intraperitoneal sodyum pentotal ile sakrifiye edildiler.Sakrifiye edilen deneklerden hazırlanan patoloji preparatları hemotoksilen eozin ve Masson trikrom ile boyandı. Örneklemeler ışık mikroskopunda yabancı cisim reaksiyonu, inflamatuar hücre yoğunluğu, fibroblast yoğunluğu ve skar oluşumu açısından değerlendirilerek semikantitatif skala ile skorlandı. Çıkan sonuçlara göre, Triamsinolon asetonid 10 mg/kg dozda deneysel laminektomi sonrası oluşan epidural fibrozisi önleyememiştir. Diğer taraftan Clinoquinol (20 mg/kg) deneysel laminektomi sonrası oluşan epidural fibrozisi anlamlı bir şekilde azaltmıştır. Laminektomi sonrası oluşan epidural fibrozisin önlenmesinde, Clinoquinol'ün kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Lumbar pain is one of the most frequently seen health problems. Lumbar disc hernia is the most common cause of lumbar pain. In lumbar pain disease, ?Unsuccesfull Lumbar Surgery Syndrome? (ULSS) is seen on about 15% of patients (13, 14). One of the most important factor causing failure of Lumbar disc hernia surgery is epidural fibrosis.In our study, investigated the effects of Triamcinolone Acetonid and Clioquinol for prevention of seen epidural fibrosis after experimental laminectomy on rats.Total 46 winstar race male rats in 7 groups were used in the study. L3 and L4 total laminectomy were appiled to rats under anesthesy of ketamine and xylazin. Any surgical procedure or medical treatment was not given to the rats in Sham group. In the control group, normal saline was applied to the area. Intra operative epidural triamcinolone acetonid 10 mg/kg was applied to third group. Intra operative epidural Clioquinol 20 mg/kg was applied to fourth group. Intra operative epidural triamcinolone acetonid 10 mg/kg and Clioquinol 10 mg/kg were applied to fifth group. Intra operative epidural triamcinolone acetonid 10 mg/kg and Clioquinol 20 mg/kg were applied to sixth group. Finally, Intra operative epidural triamcinolone acetonid 10 mg/kg and Clioquinol 40 mg/kg were applied to seventh group. Subjects sacrified using sodium pentotal at lethal dose at the end of the sixth week.Pathology samples prepared from sacrified subjects were painted with hemotoxilen eozine and Mason tricrome. Samples were evaulted for foreign substance reaction, inflamatory cell density, fibroblast cell density and scar forming under light microscope, and scored by using semicantitative scale. According to result, Triamsinolon asetonid (10mg/kg) coluld not prevent epidural fibrosis after experimental laminectomy. On the other hand, Clioquinol 20 mg/kg significantly decreased epidural fibrosis after experimental laminectomy. We think that Clioquinol maybe used to prevent of epidural fibrosis occurred after laminectomy.