Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında GGT düzeyleri ve nabız dalga hızı ölçümü ile arteriyel sertlik ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between the GGT levels and arterial stiffness with pulse wave velocity in patients with Familial Mediterranean
- Tez No: 336621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, Genetics, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Nabız dalga hızı ölçümü, erken ateroskleroz göstergesi olan arteriyel sertliği belirlemeye yarayan noninvaziv bir yöntemdir. GGT, son zamanlarda arteriyel sertlik belirteci olarak görülmektedir. Bu çalışmada FMF(Ailevi Akdeniz Ateşi) hastalarında GGT düzeyleri ve nabız dalga hızı ölçümü ile arteriyel sertlik arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmaya 60 FMF'li ve 40 sağlıklı kontrol olmak üzere, yaş ortalaması 30.6±9.3 yıl olan 43 erkek ve 57 kadın, toplam 100 kişi alındı. Çalışmaya katılan tüm olguların GGT, Transaminaz, AKŞ, Total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, Spot idrar proteinüri, hemogram, CRP, Sedimentasyon, Fibrinojen ve böbrek fonsiyon testleri gibi biyokimyasal değerleri incelendi ve PWV ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Pulse wave velocity (PWV), is a noninvasive ultrasound technique used to evaluate the arterial elasticity, which is an early indicator of atherosclerosis. Lately, GGT is being thought as a determiner of arterial stiffness. In this study, we aimed to evaluate the relationship between the GGT levels and arterial stiffness with pulse wave velocity in patients with Familial Mediterranean fever (FMF).Materials And Methods: The study was performed on 100 patients (60 patients with FMF and 40 healty volunteers) . The mean age was 30,6± 9,3. Of the 43 patients were male and the 57 were female. Plasma levels of GGT, transaminase, fasting glycose, total cholesterol and fractions, triglycerides, CBC, proteinuria, erythrocyte sedimentation rate (ESR), CRP, fibrinogen were estimated from all patients. Arterial stiffness was assessed by PWV measurement.