Künt toraks travması ile izole bilateral akciğer kontüzyonu oluşturulan deneysel rat modelinde Propolis'in etkinliğinin araştırılması
The research of propolis' effectiveness on experimental rats having blunt thorax trauma and isolated bilateral lung contusion
  1. Tez No: 336623
  2. Yazar: TALİP ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE NUR USER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
KÜNT TORAKS TRAVMASI İLE İZOLE BİLATERAL AKCİĞER KONTÜZYONU OLUŞTURULAN DENEYSEL RAT MODELİNDE PROPOLİS'İN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASIGİRİŞ: Acil servise başvuran travmalı olguların %25'ini toraks travmaları oluşturur. Toraks travmalı hastaların büyük bir bölümünde kot fraktürü ve akciğer kontüzyonu gelişir. Major toraks travmalarının %30-75'inde ortaya çıkan akciğer kontüzyonu mortalite ve morbiditesi yüksek ciddi bir yaralanmadır. İzole ağır bir kontüzyonda %11 mortal seyreder (11).Propolisi, bal arıları kovanda oluşan çatlak ve yarıkların kapatılması, giriş deliğinin küçültülmesi, yavru yetiştirmek üzere hazırlanan petek hücrelerinin cilalanması,kovanda öldürülen yabancı böceklerin kokuşmasının engellenmesi, kovanıniçinin sıcak tutulması ve mikrobiyal kontaminasyonun önlenmesi, antiseptik yararlarıile de koloniyi hastalıklardan koruması gibi pek çok amaçla kullanmaktadır (85,86).Propolisin temel komponentlerinin flavonoidler olduğu tespit edilmiştir (91).Serbest radikal temizleme özelliklerinden dolayı antioksidandırlar ve lipid peroksidasyonunu inhibe ederler (92).Araştırmalarda en çok kullanılan propolisin etanolik ekstraktının antibakteriyel, antifungal, antiviral, anti-inflammatuvar, lokal-anestetik, antioksidan, immünostimülatör ve sitostatik etki gösterdiği belirlenmiştir. Günümüze kadar, Türk propolisinin antibakteriyel, antifungal, antioksidan,antikarsinojenik, yara iyileştirici gibi bazı biyolojik aktiviteleri incelenmiştir (89).Çalışmamızda, akciğer kontüzyonunda propolis kullanımının akciğerde oluşan kontüzyon üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık.GEREÇ ve YÖNTEMLER:Çalışmada 61 adet Sprague Dawley cinsi rat kullanıldı.Sham ve kontrol grubu hariç diğer gruplara izole künt toraks travması uygulanarak akciğer kontüzyonu oluşturuldu. Travmanın şiddeti 1.5 joule olarak belirlendi. Propolis grubuna künt toraks travması uygulandıktan sonra 1, 2 ve 3. gün ip 300 mg/kg EPE verildi. Kontüzyon grubuna sadece künt toraks travması uygulandı. Grupların 0.,1, 2 ve 3.günlerde kan gazları, dokuda miyeloperoksidaz, katalaz; akciğer dokusu histopatolojik değerlendirme sonuçları ve yaş / kuru akciğer ağırlıkları kaydedildi.BULGULAR: Travma sonrası 7 (%11) ratta mortalite gelişti.pH değerinin Sh grubunda, 2. ve 3. gün PP grubuna göre düşük olduğu gözlendive istatistiksel fark vardı (p0,05). PO2 değeri 3.gün PP grubunda, Sh grubu ve KT grubuna göre yüksek olduğu gözlendi ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (p0,05).1.,2 ve 3. gün KT grubunda CAT değeri, 2. ve 3. gün PP grubuna göre yüksek olduğu gözlendi ve istatistiki olarak fark vardı (p0,05). 3.gün KT grubunda, 2 ve 3. gün PP grubunagöre yüksek olduğu gözlendi ve istatistiksel olarak fark vardı (p0,05). 1.,2. ve 3.
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH OF PROPOLİS? EFFECTİVENESS ON EXPERİMENTAL RATS HAVİNG BLUNT THORAX TRAUMA AND ISOLATED BİLATERAL LUNG CONTUSİON.INTRODUCTION: Trauma cases admitted tothe emergency department, create25% ofthoracic trauma. Majority of patientswith thoracic trauma, rib fracturesand lungcontusiondevelops. ? Majorthoracic traumain 30-75%of lungcontusionresultinghigh mortality and morbidityis a seriousinjury. The mortality rate given as 11% in an isolated intense contusion.Honey bees, the closure of cracks and fissures of propolis in the hive, downsizing the entrance hole, honeycomb cells are prepared to train puppies polishing, who was killed in the hive to prevent foreign insects kokuşmasının, kept warm inside of the hive and prevent microbial contamination, antiseptic benefits of the colony with many purposes, such as disease protection uses.The basic components of propolis are flavonoids have been identified. Due to the properties of free radical scavenging inhibiting lipid peroxidation. Ethanolic extract of propolis, the most widely used in research, antibacterial, antifungal, antiviral, anti-inflammatory, local-anesthetic, antioxidant, showed immünostimülatör and cytostatic effects. Until recently, Turkishpropolisantibacterial,antifungal, antioxidant, anticarcinogenic, some biologicalactivities, such as wound healingwas investigated.In our study,the use ofpropolis inthe lungcontusion, we aimed to investigatethe effects ofcontusionofthe lung.MATERIALS and METHODS:In the study, 61 male Sprague Dawley rats were used. Except for the sham and control groups, other groups isolated lung contusion was created by applying blunt chest trauma. Severity of trauma, 1,5 joules respectively.Propolis group, after the application of blunt chest trauma 1, 2 and 3 day ip 300 mg / kg was given EPE.Contusiongroup, only applied toblunt chest trauma. Groups in, 0, 1, 2 and 3rd day in goodblood gases,tissuemyeloperoxidase, catalase, results of histopathological examinationof lungtissue and wet / drylungweightswere recorded.DIAGNOSES:After trauma, 7 (11%) rats, the mortality. The pH value of the Sh group, were lower than in 2nd and 3rd day PP group, there was statistically significant difference (p 0.05). PO2value,3rd dayPPgroupwas significantly higher thanin Shgroup andKTgroup, and there wasstatistically significant difference(p0.05). 1, 2 and 3 daysin the KT group, was significantly higher than 2nd and 3rd dayPPgroup, and there wasstatistically significant difference(p0.05). 3rd day KT group, there wasstatistically significant differencecompared with 2nd and 3rd daysPP(p0.05).