Tavşan vertebrasında anterior interbody cage ve boron uygulamasının kemik füzyonu ve füzyon kalitesine etkisi
The effect of anterior interbody cage boron application in rabbit vertebrae bone fusion and fusion quality
  1. Tez No: 336624
  2. Yazar: SERHAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT SELİM KARABEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Diskektomi yapılan olgularda, gelişebilecek olan disk mesafesinde ve foraminal mesafede daralma gibi komplikasyonları engellemek üzere disk mesafesine cage ve füzyon materyalleri konulması önerilmektedir. Anterior interbody füzyon cerrahisinde öncelikli olarak otojen kemik greftleri kullanılması önerilmektedir. Otojen kemik greftlerinin alınma bölgesinde ağrı, enfeksiyon gibi komplikasyonları önlemek için sentetik greft kullanılabilir. Günümüzde sentetik greft teknolojileriyle ilgili araştırmalar devam etmektedir. Bu çalışmamızda kemik ve kalsiyum metabolizmasına etkili olduğu gösterilmiş olan borun lokal olarak intervertbral disk mesafesine uygulandığında füzyona etkisini araştırıldı. Hidroksi apatit ve borun karşılaştırıldığı bu çalışmada radyolojik olarak tüm deneklerde kallus oluşmuştur. Bor ve Hidroksi apatitin aynı ölçülerde kallus oluşturduğu gösterilmiştir. Patolojik olarak ise Hidroksi apatit kadar olmasa da kontrol grubundan daha iyi oranda füzyon oluşturduğu görülmüştür. Osteoblastik aktivite en çok Hidroksi apatit grubunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In discectomy performed cases, its recomended to replace the disc space with cage and fusion materials, to prevent complications such as disc and foraminal space narrowing. During anterior interbody fusion surgery, autogenenos bone graft usage is recommended primarly. Due to pain and infection complications of autogenos bone grafts, syntethic graft can be an alternative in some cases. Current studies on graft thecnologies are in progress. In our study we evaluated the bone fusion effect of boron which has been shown to be effective on bone and calcium metabolism when applied localy on the bone. In this study where the effects of boron and hydroxy apatite were compared, callus was developed radiologically on all subjects. It is shown that boron and hydroxy apatite caused same size of callus formation . In pathologic examination the fusion was not as good as hydroxy apatite but better then control group. Osteoblastic activity was best shown in hydroxy apatite group.