Transkanaliküler multi-diod lazer dakriosistorinostominin etkinliği ve güvenirliği
The efficacy and reliability of transcanalicular multi-diod laser dacryocystorhinostomy
  1. Tez No: 336625
  2. Yazar: OSMAN BAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ FATMA YAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Kronik dakriosistit hastalarında lakrimal drenajın sağlanması için transkanaliküler multidiod lazer dakriosistorinostominin etkinliğini ve güvenirliğini değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya eylül 2008 ile mart 2012 tarihleri arasında kliniğimizde kronik dakriosistit tanısıyla opere olan 65 hastanın 70 gözü retrospektif olarak dahil edildi. Olguların 51'i kadın (% 72,86), 19'u erkek (% 27,14) idi (p=0.009). Olguların ortalama yaşları 50,6 ± 17,3 yıl (18 ? 84 yıl) idi. Ameliyat esnasında ameliyatı engelleyecek septum deviasyonu veya konka hipertrofisi gibi nazal patolojisi olan olgulara septoplasti veya konka rezeksiyonu uygulandı. Tüm hastalara 0° nazal video endoskop eşliğinde transkanaliküler multidiod lazer DSR ve silikon tüp entübasyonu yapıldı.Bulgular: Transkanaliküler lazer DSR işleminin süresi ortalama 26,50±4,9 dk (16-39 dk) olarak saptandı. İşlem esnasında kemik pencere açılması için kullanılan enerji ortalama 287,3±27,9 J (239 J ? 367 J) idi. Hastalarda ortalama 8,01 aylık takip sonrasında başarı oranı % 90 idi. 3. ay kontrolünde nazolakrimal tıkanıklık gelişen 7 hastaya revizyon için tekrar transkanaliküler multidiod lazer DSR önerildi. 5 hastanın onayıyla revizyon cerrahisi uygulandı ve 3 hastada başarılı olunurken 2 hastanın 1. hafta kontrollerinde nazolakrimal tıkankılık izlendi. Ameliyat esnasında herhangi bir komplikasyon izlenmedi. Ameliyat sonrasında komplikasyon olarak 3 olguda (% 4.29) ilk gün hafif şiddette epistaksis, 5 olguda (% 7.14) yaklaşık 5 gün devam eden kapak ödemi ve ekimoz, 4 olguda (% 5.71) ise punktumlardan silikon tüpün prolabe olduğu izlendi.Sonuç: Endoskopik transkanaliküler multidiod lazer DSR sonuçları başarılı olup ameliyat süresinin ve ameliyat sonrası iyileşme süresinin kısa olması, hemorajinin az olması, cilt insizyonunun olmaması, çevre dokuların daha az hasar görmesi sebebi ile diğer cerrahi yöntemlere alternatif olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy and reliability of transcanalicular multidiode laser dacryocystorhinostomy in creating a patent lacrimal system in patients with chronic dacriocystitis.Materials and Methods: Seventy eyes of 65 patients operated with the diagnosis of chronic dacryocystitis in our clinic between september 2008 and march 2012 were included in the study retrospectively. 51 (72,86%) of the subjects were female and 19 (27,14%) of the subjects were male (p=0.009). Mean age was 50.6 ± 17,3 years (18 ? 84 years). If there were nasal pathologies like septal deviation or chonchal hypertrophy on examination that could block surgery, septoplasty or choncha resection was performed. Transcanalicular multidiode laser DCR and silicone tube intubation was performed using 0° nasal video endoscope to all subjects.Results: Mean time for transcanalicular laser DCR surgery was found to be 26,50±4,9 minutes (16-39 minutes). Mean energy used for creating bone defect was 287,3±27,9 J (239 J ? 367 J). Success rate after a mean follow up time of 8.01 months was 90.0%. All 7 subjects that were closed at the 3. month control were adviced transcanalicular laser DCR as revision surgery. Five of the subjects accepted it, 3 were successfull but 2 were not successfull on the first week control. No complication was seen during operation. After the operation, 3 subjects (4.29%) developed minimal epistaxis, 5 subjects (7.14%) developed eyelid edema and ecimosis that lasted 5 days, and 4 subjects (5.71%) developed silicone tube prolapsus from the punctum.Conclusion: Endoscopic transcanalicular multidiode laser DCR are found to be successfull. As both the surgery time and the recovery time after surgery are short, hemorrhage is very little, skin incision is not performed, neighbourhood structures are damaged very little, it can be an alternative to other surgery techniques.