Parkinson hastalarında vertebral kolon eklem hareket açıklıklarının değerlendirilmesi ve düşme ile ilişkisi
Parkinson's disease evaluation of range of motion to vertebral column and relationship to fall
- Tez No: 336638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE YILMAZ KÜSBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmaya İngiltere Beyin Bankası Tanı kriterlerine göre tanı konmus, aktif boyun ve bel ağrısı olmayan, vetebral kolonun kemik ve yumuşak dokusunu tutan bilinen hastalığı olmayan ve geçirilmiş spinal cerrahisi bulunmayan, hoehn yahr evre 1-4 olan 50 Parkinson hastası alındı. Kontrol grubu olarak benzer yaş ve cinsiyet özelliklerinde yine parkinson hasta grubunda dışlanan kriterler gözetilerek 50 parkinson hastalığı olmayan sağlıklı birey alındı.Çalışmada ?Cervikal Rom Meter? ve ?Inclinometer? cihazları yardımıyla servikal fleksiyon, ekstansiyon, sağ-sol lateral fleksiyon, sağ-sol rotasyon EHA'ları ve lomber fleksiyon, ekstansiyon EHA'ları ölçüldü. Düsme öyküsü olan hastalar değerlendirildi. Sonuçlar SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, version 17.0, SSPS Inc, and Chicago, IL, USA) ile değerlendirildi. Hoehn Yahr (H&Y) evre 1 ve 2 olanlar erken evre, evre 3 ve 4 olanlar ileri evre kabul edildi. H&Y evre 5 hastalar çalışmaya dahil edilmedi. 50 parkinson hastasının 26'sı erken evre 24'ü ileri evre idi. Yine hastaların 36'sında son 6 ay içinde düşme öyküsü yok iken 14'ünde en az bir kez düşme öyküsü mevcuttu.Parkinson hasta grubunda vertebral kolon EHA ölçümleri Parkinson olmayan hastalardan anlamlı olarak azalmış bulundu. Erken evre hastalar ile ileri evre hastalar karşılaştırıdığında; ileri evre olan grubda Vertebral EHA daha azalmış olmakla birlikte istatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşmadı. Bu da vertebral EHA'nın hastalarda henüz erken evrelerde azaldığını göstermektedir.Düşme öyküsü olmayan hastalar ile düşme öyküsü olan hastalar karşılaştırıldığında; aralarında vertebral EHA açısından istatistiksel anlamlılık düzeyinde bir farklılık saptanmadı.Düşme öyküsü olmayan ve olan grublar BPHDÖ ve BDÖ puanları açısından karşılaştırıldığında ise; düşme öyküsü olan grubun BPHDÖ puanları daha yüksek ve BDÖ puanları daha düşük idi. Ancak bu fark her iki ölçek puanı içinde istatistiksel anlamlıklık düzeyine ulaşmadı.Sonuç olarak; Parkinson hastalarında daha erken evrelerden itibaren vertebral EHA'ları azalmaktadır. Ayrıca gözlenen bu esneklik kaybının hastalarda denge kontrolünün bozulması yanında hastaların işlevselliklerini de etkileyeceğini düşünmekteyiz. Bunun önüne geçilmesi açısından farmokolojik tedaviler yanında özellikle fizyoterapi ve egzersiz tedavilerininde faydalı olacağı bilinmeli, ihmal edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Fifty right handed patients with PD, H&Y stage 1-4, diagnosed by means of the United Kingdom Parkinson?s Disease Society Brain Bank Clinical Diagnostic Criteria (referans) were included in the study. Patients who have neck and back pain, vertebral column disease and vertebral column surgery were excluded from the study. Fifty right handed subjects were set up and evaluated as the control group.Cervical Range of Motion meter and inclinometer used to measure cervical flexion, extension, right-left lateral flexion, right-left rotation and lomber flexion, extension, and history of falling of the groups were evaluated. All statistical analyses were performed with the SPSS software (Statistical Package for the Social Sciences, version 17.0, SSPS Inc, and Chicago, IL, USA).Twenty six Patients H&Y Stage 1-2 were evaluated as mild and 24 patients with H&Y Stage 3-4 were evaluated as moderate grup. Patients with H&Y Stage 5 were not included into the study. History of falling at least one time for the last six months were present in 14 patients.There was statistical difference between vertebral column range of motions between patient and control groups but there were no statistically signifcant difference between mild and moderate groups. These results show that vertebral range of motions are decreased in the early stages. There were no statistical difference between vertebral range of motions of the patient and control groups who have history of falling or not.There were not statistically significant difference between UPDRS scores and Berg Balance Scale scores between the patients who have history of falling or not.In this study, we found that vertebral range of motions are decreased at the early stages of the disease and this decrease can affect balance control and the functionality of the patients. Therefore, beside the pharmacological therapy, physical therapy and exercise should not be forgotten.