Hastane kaynaklı pan drug resistant Acinetobacter baumannii enfeksiyonlarında risk faktörlerinin araştırılması
Risk factors for nosocomial pan drug resistant Acinetobacter baumannii infections
- Tez No: 336641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA DEMİRDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: A .baumannii, önemli nozokomiyal bir patojendir. Acinetobacter enfeksiyonları hastanede kalış süresinin uzamasına, morbidite ve mortaliteye neden olur. Bu çalışmanın amacı, PDR Acinetobacter nedenli SBİ enfeksiyonlar için risk faktörlerinin ve mortalite üzerine olan etkinin tanımlanmasıdır.Metot: Çalışma (retrospektif vaka-kontrol) Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 01.07.2005-01.03.2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlar Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) tanı kriterlerine göre tanımlanmıştır. A. Baumannii nedenli SBİ enfeksiyon tanımlanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Birden fazla enfeksiyon epizodu gözlenen olgularda tek epizod çalışmaya alınmıştır. PDR Acinetobacter enfeksiyonu saptanan olgular ile non-PDR Acinetobacter enfeksiyonu saptanan olgular risk faktörleri yönünden karşılaştırılmıştır.Bulgular: Dahili yoğun bakım ünitesinde yatış öyküsü (odds oranı[OR]:2,74, 95% konfidans intervali [CI]: 1,53?4,89, p=0,001), hastanede kalış süresi PDR grupta ortalama 28,2±23,0 (p=0,031), renal hastalık (OR:3,08 CI:1,43?6,64 p=0,003), mekanik ventilasyon (OR:7,25 CI:3,12?16,85 p=0,001), önceden karbapenem kullanma öyküsü (OR:2,22 CI:1,37?3,61 p=0,001), nozokomiyal pnömoni varlığı, (OR:2,84 CI:1,76?4,57 p=0,001), solunum sekresyon örneği ( OR:2,84, CI:1,76?4,57, p;0,001), bağımsız risk faktörü olmuştur. Mortalite oranı PDR grupta % 61,8, non-PDR grupta % 38,2, olarak belirlenmiştir (p=0,008).Sonuç: Dahili yoğun bakım ünitesinde yatış öyküsü, hastanede kalış süresi, renal hastalık, mekanik ventilasyon karbapenem kulanım öyküsü, nozokomiyal pnömoni varlığı, solunum sekresyon örneği PDR Acinetobacter enfeksiyonu için bağımsız risk faktörüdür. PDR A. Baumannii nedenli sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonlarda çoğu riskler faktörleri düzeltilebilir özelliktedir. PDR Acinetobacter enfeksiyonu mortalite üzerine etkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: A .baumannii is an important nosocomial pathogen. Acinetobacter infections causes long in hospital stay, morbidity and mortality. The aim of this study was to determine the risk factors and effect on mortality for nosocomial infections of PDR A .baumannii.Methods: A study (retrospective case-control)) was performed at Afyon KocatepeUniversity Medical School, from 1st July 2005 to 1st March 2012. Nosocomialinfections were defined according to Center for Disease Control (CDC) criteria.The patients with nosocomial A .baumannii infection were included in the study. First isolation of A .baumannii was considered. Patients with PDR A .baumanniinosocomial infections were compared to those with non-PDR A .baumannii nosocomial infections.Results: Medical intensive care unit stay (odds ratio[OR]:2,74, 95% confidence interval [CI]: 1,53?4,89, p=0,001), duration hospital stay in PDR group 28,2±23,0 (p=0,031), renal disease (OR:3,08 CI:1,43?6,64 p=0,003), mechanical ventilation (OR:7,25 CI:3,12?16,85 p=0,001), previous use of carbapenem (OR:2,22 CI:1,37?3,61 p=0,001), diagnosis of nosocomial pneumonia (OR:2,84 CI:1,76?4,57 p=0,001), samples of respiratory secretion ( OR:2,84, CI:1,76?4,57, p;0,001) were independently associated with PDR Acinetobacter infections. Mortality rate in PDR A. baumannii group was 61,8 %, and 38,2 % in non-PDR A. baumannii group.Conclusion: Medical intensive care unit stay, duration hospital stay, renal disease, mechanical ventilation, previous use of carbapenem, diagnosis of nosocomial pneumonia, samples of respiratory secretion were independently associated with PDR Acinetobacter infections. All risk factors for PDR Acinetobacter infections were modifiable. PDR Acinetobacter infections was associated with mortality.