Obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda cinsel işlev bozuklukları
Sexual dysfunctions in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 336640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: OUAS'lı hastalarda, birçok kronik hastalığın yanında cinsel işlev bozukluklarının ve psikiyatrik hastalıkların sıklığının normal populasyona göre daha fazla olduğu yapılan çalışmalarda saptanmıştır. Çalışmamızda OUAS hastalarının cinsel işlevler açısından değerlendirilmesi ve hem OUAS derecelerinin kendi aralarında hem de sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlandı.Yöntem: Çalışmamızda OUAS tanısı almış 40 hasta ve 38 sağlıklı birey olmak üzere 2 grup vardı. Hasta grubu 11 kadın ve 29 erkek; kontrol grubu ise 20 erkek, 18 kadından oluşuyordu. Araştırmaya alınan bireylere sosyodemografik bilgi formu, cinsel bilgilerin ve klinik özelliklerin araştırıldığı bilgi formu verildi. Cinsel disfonksiyonların tanısı için ACYÖ uygulandı.Bulgular: Hasta grubundaki kadınların %90,9'unda, kontrol grubundaki kadınların ise % 72,2'sinde cinsel disfonksiyon varlığı saptanmış, hasta grubundaki cinsel disfonksiyonun kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. ACYÖ bileşenleri açısından hasta kadınların cinsel istek, orgazm kolaylığı, orgazm tatminliği ortalama puanları kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Kadın hastalardaki OUAS şiddeti arasında cinsel disfonksiyon, ACYÖ bileşenleri, cinsel yakınma açısından anlamlı fark saptanmamıştır.Hasta grubundaki erkeklerin %44,8'inde, kontrol grubundaki erkeklerin %35,0'inde cinsel disfonksiyon varlığı saptanmış, hasta grubunda cinsel disfonksiyon anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. ACYÖ bileşenleri açısından ise hasta grubundaki erkekler ile kontrol grubundaki erkekler arasında anlamlı faklılık bulunmamıştır. OUAS grupları arasında cinsel disfonksiyon ve cinsel yakınma açısından fark saptanmamıştır. ACYÖ bileşenlerinden sertleşme ve orgazm tatminliği ortalama puanlarının, ağır OUAS'lılarda orta OUAS'lılara göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir.Sonuç: Çalışmamızda, OUAS her iki cinsiyette cinsel disfonksiyon için bir risk faktörü olarak tespit edilmiştir. OUAS şiddetinin ise her iki cinsiyette de cinsel disfonksiyon, cinsel yakınma ve ACYÖ bileşenleri ile korelasyonunun olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In most studies, it has been observed that the prevalence of sexual dysfunctions and psychiatric disorders are greater additional to many chronic diseases when compared to normal population in patients with OSAS. In our study, it has been aimed to evaluate sexual dysfunctions of patients with OSAS and to compare severity of OSAS both among themselves as well as a control group of healthy volunteers.Method: In our study, there were two groups classified as 40 patients diagnosed with OSAS and 38 healthy individuals. The patient group was composed of 11 female and 29 male, the control group was composed of 18 female and 20 male. All the participants were given to sociodemographic information form. Arizona sexual experience scale (ASEX) was administered in order to diagnose sexual dysfunctions.Results: The presence of sexual dysfunctions was observed for both groups; among patient groups 90.9% of females and among control group 72.2% of females and it was revealed that sexual dysfunctions in patient group were significantly higher than control group. In terms of ASEX components, the mean scores of female patients on sexual drive, ability to reach orgasm and satisfaction from orgasm were significantly greater than control group. In female patients, ASEX components, and sexual complaints did not differ significantly in terms of severity of OSAS.In patient group, 44.8% of males, in control group 35.0% of males, the presence of sexual dysfunction was detected and sexual dysfunction was significantly higher in patient group. In terms of ASEX components, the mean scores of patient and control groups did not differ significantly from each other. It was obtained that in terms of ASEX components, the mean scores of penile erection and satisfaction from orgasm were greater in patients with severe OSAS than moderately OSAS patients.Conclusion: In our study, OSAS as a risk factor for sexual dysfunction for both sexes have been identified. It was revealed that the severity of OSAS in both sexes has not been correlated with sexual dysfunction, sexual complaints and ASEX components.