Yenidoğan sepsisinin tanı ve izleminde töllner skorlamasının CRP ve lökosit sayısı ile karşılaştırılması
The comparison of the tollner score with crp and leukocyte count in the diagnosis and follow-up of neonatal sepsis
- Tez No: 336643
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ALPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yenidoğan sepsisi, yaşamın ilk bir ayında bakteriyemi ile birlikte olan ve enfeksiyona sistemik bulguların da eşlik ettiği klinik bir sendromdur. Neonatal sepsis insidansı 1?8/1000 canlı doğumdur. Tanısındaki zorluklar; mevcut klinik bulgularının nonspesifik olması ve tedavide meydana gelecek gecikmenin mortalite ve morbiditesini artırması bu sorunu daha da önemli bir hale getirmektedir. Neonatal sepsisin tanısında yeni ve etkili laboratuar testlerine ihtiyaç vardır. Ancak günümüzde erken dönemde yenidoğan sepsisin tanısında kullanılabilecek duyarlılığı ve özgünlüğü yüksek herhangi bir test henüz bulunmamıştır. Bu amaçla birçok hematolojik ve biyokimyasal tanı parametrelerinin özellikle CRP'nin tek başına veya birlikte etkinlikleri araştırılmaktadır.Bu çalışmaya Temmuz 2009 - Temmuz 2010 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde ?Töllner sepsis skorlama sistemi?ne göre 5 ve üzerinde puan alan tüm term veya preterm yenidoğanlar alındı. Her hastadan kan kültürü alındı. Hemokültürü pozitif olan veya klinik olarak sepsis tanısı konulan 40 olgu çalışma grubu ve hemokültürü negatif olan ve sepsis ekarte edilen 40 olgu kontrol grubu olarak seçildi. Her iki grupta da tedaviye başlanmadan önce, tedavi sonrası 72. saatte ve 7-10. günde CRP, WBC değerleri ve Töllner sepsis skorlaması alınarak karşılaştırıldı.Sepsis tanısı alan 40 olgunun 24'ü (%60) erkek,16'sı (%40) kız ve 40 kontrol grubu olgunun 21'i (%52,5) erkek, 19'u (% 47,5) kız idi. 40 sepsisli olgunun 18'i erken sepsis (%45), 22'i (%55) geç sepsis olarak kabul edildi. Sepsisli olgularda mortalite oranı %10 olarak bulundu. Bunun 3'ü (%16,7) erken sepsiste ve 1'i (%4,55) geç sepsisteki olgulardı.Sepsisli 40 olgunun 17'sinde (%42,5) kan kültüründe üreme oldu. Her iki grupta da kan kültüründe en fazla üreyen mikroorganizma Klebsiella pneumonia idi. Hemokültürde üreme olan sepsisli olgularda en fazla %76,5 ile Töllner sepsis skor artışı (>10) oldu. Daha sonra %70,6 yüksek I/T oranı, %64,7 yüksek CRP, %32,5 lökositoz veya lökopeninin izlediği belirlendi.Tedaviye cevabın değerlendirilmesinde seri olarak ölçülen CRP ve WBC değerleri sepsis grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Newborn sepsis is clinical syndrome which occurs during the first month of life with bacteriemia and accompanied by systemic findings of infection. The incidence of neonatal sepsis is 1-8/1000 live births. It makes this problem more important as there are difficulties in diagnosis; current clinical discoveries are nonspesific and mortality and morbidity increases caused by delay in treatment. New and effective laboratory tests are needed in the diagnosis of neonatal sepsis. However, today, high sensitivity and specificity of any test which can be used in the diagnosis of neonatal sepsis in the early period has not been found yet. For this reason, many hematological and biochemical diagnostic parameters especially CRP are being researched either alone or together for their effectiveness in the diagnosis.In this study we studied all term and preterm newborns who scored 5 and above according to the ?Töllner Sepsis scoring system? in the Newborn İntensive Care Unit at University of Afyon Kocatepe Faculty of Medicine, Education and Research Hospital between July 2009 and July 2010. Blood culture was taken from all patients. Study group consisting of 40 patients whose hemoculture is positive or clinically diagnosed with sepsis and control group consisting of 40 patients whose hemoculture is negative and sepsis is eleminated were choosen. In both groups CRP, WBC values and Töllner sepsis scores were taken before starting treatment, after treatment in the 72nd hours and seventh to tenth days and they were compared with each others.Sepsis group included 40 patients and from this group 24 of them (60%) were male and 16 of them (40%) were female and from 40 patients of control group 21 of them (52,5%) were male and 19 of them (47,5%) were female. From 40 sepsis patients 18 of them were accepted (45%) as early sepsis, and 22 of them (55%) as late newborn sepsis. Patients with sepsis were found to have a mortality rate of 10%. From these 3 of them (16,7%) were early sepsis and 1 of them (4,55%) was late sepsis patients.Among 40 patients with sepsis 17 of them (42,5) blood cultures were positive. In both groups, the more agent in positive blood cultures was Klebsiella pneumonia. It was been found that hemoculture positive patients with sepsis the most Töllner sepsis score increases (>10) happened with 76,5%. After that followed by 70,6 % high I/T ratio, 64,7% high CRP, 32,5% leukocytosis or leucopenia.During evaluation of responses to the treatment CRP and WBC values, which are measured serially of sepsis group were found higher than control group.