İskemi modifiye albüminin yenidoğan sepsisinin tanı ve izlemindeki değeri
The role of the ischemia modified albumin in the diagnosis and follow up of neonatal sepsis
- Tez No: 308240
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Yenidoğan sepsisinin mortalite ve morbiditesinin yüksek olması nedeniyleerken tanı ve tedavisi önemlidir. Değişik tanısal ve prognostik testler kullanılmasınarağmen bu testlerin özgüllük ve duyarlılıkları yeterli değildir. Bu çalışma hipoksiye özgülbir belirteç olan iskemi modifiye albüminin (İMA) sepsisin erken tanısı ve prognozunubelirlemedeki rolünü araştırmak amacı ile gerçekleştirildi.Materyal ve Metot: Çalışmaya Mart 2009-Eylül 2010 tarihleri arasında KaradenizTeknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünite'sindeizlenen 54 sepsisli yenidoğan (çalışma grubu) ve Kadın Hastalıkları ve DoğumBölümü'nde doğan 30 sağlıklı yenidoğan (kontrol grubu) alındı. Sepsis tanısı konulanhastalardan rutin tetkikler için alınan kanların artan miktarlarından tanı anında, 6, 12, 24,48 ve 72. saatlerde ve 5 ile 10. günlerde, kontrol grubundan ise diğer tetkikler için alınankanların artan kısmından bir kez İMA düzeyleri ölçüldü. Median albümin değerlerine göredüzeltilmiş İMA (dİMA) düzeyleri hesaplandı. Hem İMA hem de dİMA düzeylerine göreistatistiksel değerlendirmeler yapıldı.Bulgular: Çalışma ve kontrol gruplarının ortalama gebelik yaşı sırası ile 32.9 ve36.7 hafta (p0.05), ortalamadoğum ağırlığı 2103 ve 2607 gram idi (p0.05).Sepsis tipi, vakaların 11'inde (%20) erken başlangıçlı neonatal sepsis, 43'ünde (%80) geçbaşlangıçlı neonatal sepsis idi. Çalışma grubu vakalarının 25'inin (%46) kan kültüründeüreme oldu. Çalışma grubunun ortalama başlangıç İMA düzeyleri (0.7±0.3 ABSU) kontrolgrubuna (0.6±0.1 ABSU) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek idi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Early diagnosis and treatment of neonatal sepsis is important because of itshigh mortality and morbidity. Despite the use of various diagnostic and prognostic tests,these lack sufficient specificity and sensitivity. This study was intended to investigate therole of ischemia modified albumin (IMA), a specific marker for hypoxia, in the earlydiagnosis and prognosis of (neonatal) sepsis.Materials and Methods: Fifty-four neonates with sepsis (the study group)monitored at the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Neonatal IntensiveCare Unit in Turkey between March 2009 and September 2010 and 30 healthy newborns(control group) born at the Department of Obstetrics and Gynecology were enrolled in thestudy. IMA levels were measured once from blood left over from that taken for routinetests from patients diagnosed with sepsis at time of diagnosis, at hours 6, 12, 24, 48 and 72and on days 5 and 10, and from blood left over from that taken for other tests from thecontrol group. Adjusted IMA (aIMA) levels were calculated according to median albuminvalues. Statistical analysis was performed on the basis of both IMA and aIMA levels.Results: Mean gestational age in the study and control groups was 32.9 and 36.7weeks (p0.05), and mean birthweight 2103 and 2607 g (p0.05). Sepsis type was early onset neonatal sepsis in 11 (20%) cases and lateonset neonatal sepsis in 43 (80%). Growth was present in blood culture in 25 (46%) of thestudy group cases.