Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde menenjit tanısı alan ve tedavi edilen hastaların tedavi yaklaşımları ve prognozlarının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment approaches and prognosis of patients diagnosed and treated for meningitis in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 733788
  2. Yazar: TURAN LAÇİNBALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERDEVE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Menenjit, meninkslerin iltihabı olarak tanımlanan farklı patojenlerin neden olduğu, yüksek morbidite ve mortalite ile ilişkili ciddi bir enfeksiyondur. Yenidoğan döneminde diğer yaş gruplarına göre daha sık görülür. Etkilenen bebeklerde iyi sonuçlara ulaşmak için hızlı tanı ve tedavi şarttır. Yenidoğan sepsisine benzer olarak erken ve geç başlangıçlı olmak üzere iki tip yenidoğan menenjit paterni tanımlanmıştır. Uzun dönemde klinik olarak büyüme gelişme geriliği, geç başlangıçlı nöbetler, serebral palsi, işitme kaybı ve görme kaybı görülebilmektedir. Bu çalışmada neonatal menenjit tanısı almış hastaların perinatal özellikleri, eşlik eden enfeksiyon veya sepsis varlığı, etkenlerin dağılımı, laboratuvar ve klinik bulgularının nörolojik görüntülemelerin incelenmesi, kullanılan antibiyoterapi ve özellikleri ile hastaların izleminde ortaya çıkan morbiditelerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01/01/2015—31/12/2020 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi'nde yatmış ve menenjit tanısı almış olan ve BOS kültüründe üreme olan ve/veya BOS PCR ile etken gösterilen olguların dosyaları incelendi. Retrospektif olgu serisinin değerlendirilmesi yöntemi ile yapılan çalışmada belirlenmiş bilgilere hastanemiz arşivinde bulunan hasta dosyalarından ve bilgi işlem sistemi kayıtlarından ulaşıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 77 bebeğin %41.6'sı kız idi. Tüm hastaların ortalama gestasyon haftası 31.4±5.5 hafta ve doğum ağırlığı 1626±1001 g idi. Hastalarımızın %75.3'ü preterm idi. Çalışmaya katılan 77 hastanın 43'ünün (%56.1) BOS kültüründe Gram pozitif bakteri, 31'inde (%40) Gram negatif bakteri, ikisinde (%2.6) mantar üremesi görüldü ve birinde (%1.3) ise PCR testi ile viral etken tespit edildi. Hastaların %68.8'inin ampirik menenjit tedavisi türü Vankomisin+Meropenem olup menenjit tedavi süresi ortalaması 11.8±7.6 gün idi. Erken neonatal menenjit olan hastalarda koryoamniyonit olma oranı (%25'e karşın %4.1, p=0.010) ve doğum salonu canlandırma oranı (%50'ye karşın %26.5, p=0.038) daha yüksek idi. Erken neonatal menenjit olan hastalarda solunum sıkıntısı bulgusu daha fazlayken (%53.6'ya karşın %26.5, p=0.018), geç neonatal menenjit hastalarında hipertermi bulgusuna daha sık rastlandı (%14.3'e karşın %0, p=0.044). Erken neonatal menenjit vakalarında hematokrit yüzdesi (ortalama 37.8'e karşın 33.5, p=0.042) daha yüksek ve trombosit sayısı ise (mm3 'te ortalama 157642'ye karşın 270020, p=0.005) daha düşüktü. Geç neonatal menenjit olan hastaların hidrosefali komplikasyonu oranları daha yüksek idi (%23.7'ye karşın %0, p=0.045). Erken neonatal menenjit olan hastalarda ise ölüm oranları daha yüksek idi (%67.9'a karşın %32.7, p=0.003). Geç neonatal menenjit olan hastalarda görme problemi olma oranları daha yüksek (%48.5'e karşın %11.1, p=0.003) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Meningitis, defined as inflammation of the meninges, is a serious infection caused by different pathogens, associated with high morbidity and mortality. It is more common in the neonatal period than in other age groups. Early diagnosis and treatment are essential to achieve good outcomes in affected infants. Similar to neonatal sepsis, two types of neonatal meningitis patterns have been defined as early and late onset. Growth and development retardation, late-onset seizures, cerebral palsy, hearing loss and vision loss can be seen clinically in the long term. In this study, it was aimed to investigate the antenatal and perinatal characteristics of the patients diagnosed with neonatal meningitis, the presence of concomitant infection or sepsis, the distribution of the microbial agents, the laboratory and clinical findings, the examination of the neurological imaging, the antibiotic therapy used and its characteristics, and the morbidities in the follow-up of the patients. Methods: In our study, the files of the patients who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of Ankara University Faculty of Medicine between 01/01/2015-31/12/2020 and diagnosed with meningitis, had growth in CSF culture and/or were found an agent by CSF PCR, were reviewed. The information determined in the study, which was carried out by the evaluation method of retrospective case series, was obtained from the patient files in our hospital archive and data processing system records. Results: 41.6% of 77 infants included in the study was female. The mean gestational week of all patients was 31.4±5.5 weeks and birth weight was 1626±1001 g. 75.3% of our patients was preterm. Gram-positive bacteria in the CSF of 43 (56.1%) of the 77 patients included in the study, Gram-negative bacteria in 31 (40%) and fungal growth in two (2.6%) were observed. In one (1.3%), viral agent was detected by PCR test. The empirical meningitis treatment type of 68.8% of the patients was Vancomycin + Meropenem, and the mean duration of meningitis treatment was 11.8±7.6 days. The rates of chorioamnionitis (4.1% vs 25%, p=0.010) and delivery room resuscitation (26.5% vs. 50%, p=0.038) were higher in patients with early onset neonatal meningitis. While respiratory distress was more common in patients with early onset neonatal meningitis (53.6% vs. 26.5%, p=0.018), hyperthermia was more common in patients with late onset neonatal meningitis (14.3% vs. 0%, p=0.044). In early onset neonatal meningitis cases, the percentage of hematocrit (mean 37.8 vs. 33.5, p=0.042) and platelet count were lower (mean 157642 vs. 270020 per mm3, p=0.005). Patients with late onset neonatal meningitis had a higher complication rate of hydrocephalus (23.7% vs. 0%, p=0.045). Mortality rate was higher in patients with early onset neonatal meningitis (67.9% vs. 32.7%, p=0.003). The rate of vision problems was higher in patients with late onset neonatal meningitis (48.5% vs. 11.1%, p=0.003). Gestational weeks (mean 30.1 vs. 32.6 weeks, p=0.035), birth weights (mean 1405 vs. 1811 g, p=0.018), APGAR score at 5 minutes (median value 7.5 vs. 8, p=0.047), meningitis onset day (median 6 vs. 11.5 days, p=0.005) and hospitalization days (median 8 vs.