Preeklamptik gebelerde FABP4, CRH, glikoz, üre, kreatinin, ürik asit, LDH, GGT, ALP, AST, ALT, elektrolitler, lipit paneli, insülin düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 336674
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ORUÇ KOLTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Preeklampsi etyolojisini aydınlatmak amacıyla preeklamptik gebelerde FABP4, CRH, glikoz, üre, kreatinin, ürik asit, LDH, GGT, ALP, AST, ALT, elektrolitler, lipit paneli ve insülin düzeyleri komplike olmamış normal gebelerle karşılaştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalına başvuran 18-40 yaş arası 24-40 hafta arasında sağlıklı 30 gebe ve preeklampsi tanısı almış 34 gebe dahil edildi. Gebelerin yaş, eğitim düzeyi, boy/kilo ölçümleri, gebelik sayısı, paritesi, sigara kullanma alışkanlığı, sistemik hastalık varlığı, önceki gebelik öyküleri sorgulandı. Venöz kan örnekleri alındıktan sonra FABP4, CRH, glikoz, üre, kreatinin, ürik asit, LDH, GGT, ALP, AST, ALT, elektrolitler, lipit paneli ve insülin düzeyleri çalışıldı. Sonuçlar her iki grupta SPSS-17 programında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 30 preeklamptik gebenin yaş ortalaması 27,5, kontrol grubundaki 34 gebenin ise 28,6 idi. Preeklamptik gebelerin %35,3ü nullipar, kontrol grubunun ise %26,7 si nullipardı.(p:0,06) Hasta grubunda %11,8 oranında preeklampsi, %5,9 IUMF ve %2,9 oranında erken doğum öyküsü vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: The investigation of the serum level of FABP4, CRH, glucose, ürea, creatinine, üric acid, LDH, GGT, ALP, AST, ALT, electrolytes, lipid panel, and insulin and comparison between pregnant women with preeclampsia and uncomplicated oregnancies to clarify the etiology of preeclampsia Material and Methods: Between ages of 18-40 and 24-40 weeks of pregnancy, 30 healthy and 34 pregnant women complicated with preeclampsia who applied Celal Bayar University School of Medicine, Department of Obstetrics were included in the study. Age, education level, length/weight dimensions, number of pregnancies and parity, smoking habit, the presence of systemic disease and previous pregnancy history were evaluated. The veneus blood level of FABP4, CRH, glucose, ürea, creatinine, üric acid, LDH, GGT, ALP, AST, ALT, electrolytes, lipid panel, and insulin were analyzed. The results were compared with SPSS-17 programme for both groups. Results: The mean age of 30 pregnant women complicated with preeclampsia was 27.5 where as it was 28,6 in the control group. %35,3 of the pregnant women with preeclampsia and %26,7 of pregnant women in the contol group were nulliparous. (p:0,06) %11,8 of preclampsia, %5,9 of IUMF and %2,9 of premature birth history present in the preeclampsia group. In the preeclampsia group, BMI was significantly higher than the control group.