Erişkin popülasyonda bilgisayarlı tomografi ile sefalometrik analiz
Cephalometric analysis in adult population by using computed tomography
- Tez No: 336675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL TATLISUMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Craniofacial bölge vücudun en karmaşık ve analiz edilmesi güç bölümlerinden biridir. Dahası farklı etnik grup ve yaşlar farklı morfoloji ve özelliklere sahiptir. Bu çalışmanın amacı erişkin popülasyonda Bilgisayarlı Tomografi ile normal craniofacial sefalometrik ölçümlerin elde edilmesidir. Bu çalışma cranial Bilgisayarlı Tomografi aksiyel görüntülerinde yapılan retrospektif kesitsel bir çalışmadır. Yaşları 18-90 arasında değişen iskelet yapısı normal 159 erkek ve 156 kadına ait 315 Bilgisayarlı Tomografi görüntüsü üzerinde 21 ölçüm alınmıştır. Her iki cinsten katılımcıların farklı yaş gruplarına dağılımında anlamlı bir fark yoktu. Sol medial orbital duvar uzunluğu, sağ ve sol medial orbital duvar çıkıntısı, sağ ve sol lateral orbital duvar açısı haricindeki tüm ölçümler tüm yaş gruplarında erkeklerde kadınlardan istatistiksel olarak anlamlı ölçüde büyüktü. Bilateral ölçümler katılımcıların yarısından çoğunda yüzün sağ tarafında daha yüksek değere sahipti. Her iki cinste ve farklı yaş gruplarında benzer asimetri eğilimi gözlendi. Sefalik indeks ortalama değeri 84,24±5,17 bulunmuştur. Çalışma grubunun sefalik indekse göre cranium dağılımı %34,6 brakisefalik, %28,2 hiperbrakisefalik, %19,7 mezosefalik, %14,3 ultrabrakisefalik ve %3,2 dolikosefaliktir. Sefalik indeks için cinsiyetler ve yaş grupları arası anlamlı farklılık görülmemiştir. Ölçümler arasında çok sayıda korelasyon saptandı. Bir ülkenin farklı bölgelerinden sefalometrik çalışmalar o ülke popülasyonu için vücut standartlarının belirlenmesi için gereken bilgiyi sağlar. Çeşitli yaş gruplarındaki farklılıkların saptanması ise kişide yaşla meydana gelebilecek değişimlerin kestirilmesine olanak sağlar. Dahası bu bilgi craniofacial hastalıkların tanı ve tedavisinde ve prognozunun kestirilmesinde yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Craniofacial region is one of the most complex part of the body and difficult to analyze. Furthermore different ethnic groups and ages have different morfology and properties. The aim of this study is to obtain data of normal craniofacial cephalometric measurements with computed tomography in the adult population. This study is a retrospective cross sectional study on the cranial computed tomography axial images. 21 measurements were taken from 315 CT images of skeletally normal subjects, 159 males and 156 females between the ages of 18-90. There was no significant difference between the distribution of the subjects to different age groups from both genders. Mean values of all measurements except left medial orbital wall length, right and left medial orbital wall protrusion, right and left lateral orbital wall angle were statistically significantly larger in males than in females in all age groups. Bilateral measurements had higher values on the right side of the face in more than half of the subjects. Similar tendencies were observed for asymmetry in both sexes and in different age groups. The mean cephalic index was found 84.24±5.17. The distribution of the crania of the study group according to cephalic index were 34.6% brachicephalic, 28.2% hyperbrachicephalic, 19.7% mesocephalic, 14.3% ultrabrachicephalic and 3.2% dolicocephalic. There was no significant difference between gender and age groups for cephalic index. Numerous correlations were determined between the measurements. Cephalometric studies from the different regions of a country provide data required for establishing the body norms for the population of the country. To determine the differences in various age groups allows the estimation of the differences in a person with aging. Furthermore these data can be helpful in diagnosis and treatment of craniofacial diseases and estimating the prognosis.