Deneysel fare modelinde Omega-3 besin desteğinin implantasyon üzerine etkilerinin immunohistokimyasal ve ultrastrüktürel olarak araştırılması
Immunohistochemical and ultrastructural analysis of the effect of Omega-3 on embryonic implantation in an experimental mouse model
- Tez No: 336673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI GÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İmplantasyonda rol alan bir çok mekanizma bilinmekle birlikte bunları neyin ve nasıl tetiklendiği henüz netlik kazanmamıştır. İmplantasyon başarısızlığının üçte ikisi endometriyal reseptivite kusurundan kaynaklanmakta ve bu nedenle endometriyal reseptivite üzerine olumlu etki gösterebilecek etmenlerin incelenmesi önem arz etmektedir. Hem hücre zarı yapısına katılması, hemde bir antioksidan özellik taşıması nedeniyle gebelik ve sonrası dönemde oldukça önemli yararları bulunan Omega-3 günümüz obstetri pratiğinde bir çok klinisyen tarafından da tercih edilmektedir. Mevcut literatür bilgimize göre Omega-3 besin desteğinin implantasyon üzerine etkilerinin incelenmemiş olduğu anlaşılmaktadır. Çalışmamızda 7?şerli gruplar halinde toplam 21 fare kullanıldı. Standart laboratuvar şartlarında tutulan farelerden kontrol grubunda olanlara standart gıda, düşük doz grubuna gıdaya ek olarak 400mg/kg Omega-3, yüksek doz grubuna ise gıdaya ek olarak 1000mg/kg Omega-3 oral gavaj ile verildi. Farelerin düzenli siklusta oldukları üç haftalık takip ile belirlendikten sonra birinci estrus döneminde Omega-3 desteği başlandı ve bir sonraki estrus döneminde üç dişiye bir erkek düşecek şekilde fareler çiftleşmeye bırakıldı. Ertesi gün vajinal plak gebelik açısından kontrol edildi ve gebe olduğu saptanan fareler beklenen implantasyonun 3. gününde sakrifiye edildi. Toplam 8 günlük Omega-3 desteği alan farelerin implantasyon sonuçlarında yüksek doz verilen grupta laminin ve LIF immunoreaktivitesi kontrol ve düşük doz gruplarına göre anlamlı olarak artmış, elektron mikroskobik değerlendirmede de benzer şekilde yüksek doz grubunda epitel yüksekliğindeki azalma ve mikrovillus kaybı diğer iki gruba göre anlamlı oranda farklı bulunmuştur. Bu bulgular literatür bilgisiyle de uyumlu olup Omega-3 besin desteğinin endometriyal reseptivite ve implantasyon üzerine olumlu etkilerinin olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Many mechanism are defined that play a role during implantation, however how the process is triggered remains a mistery. Defects in endometrial reseptivity are responsible for two-thirds of implantation failure, thus the investigation of positive factors on endometrial reseptivity is important. Many obstetricians encourage use of Omega-3 during pregnancy due to its antioxidant effect and being a part of cell membrane structure. According to our knowledge, there is no study published on the effect of Omega-3 nutritional support on implantation. A total of 21 mice equally divided into three groups was used for the experiment. All were kept under standart laboratory conditions. The control group was fed with standard food, the low dose group was fed with Standard food and was given 400 mg/kg of Omega-3 and the high dose group was fed with standard food and was given 1000 mg/kg Omage-3 by oral gavage. After determining the regular cycles of the mice by three-week folllow-up, Omega-3 nutrition support was started during the first estrus cycle. The mice were allowed to mate in the next cycle with one male to three females. The day after mating, vaginal plates were checked for pregnancy and mice were sacrificed on the third day of the expected implantation. Results showed that lamininand LIF immunoreactivity were increased signifcantly in the high dose group when compared to the control and low-dose groups. Similarly electronmicroscopic evaluation showed a decrease in epithelial height and microvilli loss in the high dose groups.