1992-1993 ısınma mevsiminde Konya'daki hava kirliliğinin meteorolojik parametrelere göre değişimi ve önleme çareleri
The Relationships with the meteorological parameters of air pollution in Konya in 1992-1993 heating seasons and suggested solutions
- Tez No: 33670
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 1992-1993 ISINMA MEVSİMİNDE KONYA'DAKİ HAVA KİRLİLİ?İNİN METEOROLOJİK PARAMETRELERE GÖRE DE?İŞİMİ VE ÖNLEME ÇARELERİ Ünal ÖZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Tamer YILMAZ 1993, Sayfa: 63 Jüri: Prof. Dr. Tamer YILMAZ Yrd. Doç. Dr. Yüksel BURDURLU Yrd. Doç. Dr. İSMET UÇAN Hava kirliliğinin başlıca iki kaynağını oluşturan SO2 ve duman miktarının ısınma mevsimine ait aylarda artmasında pek çok faktör etkili olmaktadır. Kalitesi düşük yakıtların kullanılması, yakma olayının teknik kurallara uygun olarak yapılmaması, ısınma standartlarına uyulmaması, kentin topoğrafik konumu ve meteorolojik parametrelerin uygunsuzluğu bu faktörlerin başlıcaları olarak kabul edilebilir. Son yıllarda tüm yurtta olduğu gibi Konya ilinde de hava kirliliği canlı hayatı tehlikeye sokan boyutlara ulaşmıştır. Kirliliğin boyutlarını belirlemek amacı ile yapılan bu çalışmada, Konya kent merkezi atmosferindeki SO2 ve duman gibi kirleticilerin Şubat 92 - Ocak 93 dönemine ait konsantrasyon değerleri üç ayrı istasyonda ölçülmüş ve meteoroloji istasyonundan sağlanan meteorolojik parametrelerle olan ilişkileri incelenmiştir. SO2 miktarının ölçülmesinde Asidimetrik yöntem, duman miktarının ölçülmesinde ise OECD Filter Soiling yöntemi kullanılmıştır. Ölçümler günlük olarak yapılmış, daha sonra aylık ortalama değerler hesaplanmış, ortalama değerlerin meteorolojik parametrelerle (yağış, sıcaklık, rüzgar hızı, nem ve basınç) ilişkisini belirlemek için çoklu regresyon denklemlerinden yararlanılmıştır. Sonuçta, Konya'da hava kirliliğini önlemek için kısa ve uzun vadede alınması gereken önlemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE RELATIONSHIPS WITH THE METEOROLOGICAL PARAMETERS OF AIR POLLUTION IN KONYA IN 1992-1993 HEATING SEASONS AND SUGGESTED SOLUTIONS Ünal ÖZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deportment of Civil Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Tamer YILMAZ 1993, Page: 63 Jury: Assoc. Prof. Dr. Tamer YILMAZ Assoc. Prof. Dr. Yüksel BURDURLU Assoc. Prof. Dr. İSMET UÇAN Several factors effect the increase of SO2 and smoke which are two main sources of the air pollution in the winter season. These factors are, the lack of technical knowledge in using fuels, low quality of using fuel in the heating, not obeying the rules with regard to the standart concerning optimum heating, topographical stiuation of the region and meteorological parameters. In recent years, the air pollution has increased up to maximum level which is dangerous for the creatures. Therefore, in this study, it was investigated the relationships between the meteorological parameters obtained from the meteorology Station of Konya and the concentration values of SO2 with amount of smoke which were measured in three different station during February 1992 - January 1993. The amount of SO2 and smoke have been measured by the acidimetric method and the OECD Filter Soiling method, respectively. The month mean values were obtained from the daily measurements. Then by applying the multiple regression analysis method the statistical relationships have been derived between the month mean values and the meteorological parameters (amount of precipitation, tempeture, speed of wind, humadity, atmospheric pressure). As a result, the some offers have been proposed to prevent the air pollution in Konya. ii